İngiliz cihatçı kim?

Bir anda dünya gündemine oturan İngiliz IŞİD militanı ile ilgili bazı iddialar söz konusu. Buna göre kar maskeli ve oldukça akıcı bir İngiliz aksanıyla konuşan militan İngiltere’de cihat için yetiştirilmiş olabilir.

Giriş Tarihi: 21.8.2014 13:46 Güncelleme Tarihi: 21.8.2014 17:34
ABD'li gazeteci James Foley'in kafasını keserek öldüren İngiliz olduğu düşünülen IŞİD üyesi ile ilgili bilgiler ortaya çıkmaya başladı. İngiliz gizli servisi adamın kimliğini şu an gizli tutuyor. Ancak IŞİD militanının Londralı olduğu ve John ismiyle çağrıldığı biliniyor. Aynı zamanda İngiliz Dışişleri bakanı Cihatçı militanın İngiltere'ye öldürmek amacıyla geri dönebileceği konusunda da uyarıyor. İnfazı gerçekleştiren bu militanın İngiltere'de 'Beatles' olarak bilinen bir cihatçı örgüt tarafından yetiştirildiği belirtiliyor.

İNGİLİZ BASINI: MİLİTAN İÇİN AV BAŞLADI


BBC Türkçe'nin haberine göre söz konusu cihatçı İngiliz basınında gündeme oturdu.

Times "Gardiyan John için av" manşetini atmış. Gazete Foley'nin başını kesen militanın İngiliz istihbarat servisleri MI5, MI6 ve SAS Komandoları'nın başlıca hedefi olduğunu yazıyor.

Gazete videoda görülen militanın IŞİD içinde dört Pakistan kökenli İngiliz vatandaşlarından oluşan ve "Beatles" diye anılan gardiyan grubuyla bağlantılı olabileceğini yazıyor.

Times, daha önce IŞİD tarafından rehin tutulan ve daha sonra serbest bırakılan bir rehinenin videodaki militanın sesini John adıyla bilinen bir gardiyana benzettiğini belirtiyor.

'MİLİTAN MÜZAKERECİYDİ'


Guardian da manşet haberinde benzer bilgiler veriyor ve Londra aksanıyla İngilizce konuşan militanın IŞİD'in Türk yetkililere teslim ettiği 11 rehinenin fidye karşılığı serbest bırakılma müzakerelerinde IŞİD'in başlıca müzakerecilerinden biri olduğu yönünde bilgiler bulunduğunu yazıyor.

Daily Telegraph da FBI, MI5 ve Londra Emniyet Müdürlüğü Scotland Yard'ın Foley'nin başının kesildiği videonun militanın kimliği ve yeri hakkında birçok ipucu verdiğine inandığını yazıyor. Yüksek kaliteli malzemelerle çekilen videonun verdiği ipuçları arasında militanın ten rengi, boyu ve konuştuğu Londra aksanlı İngilizce'nin bulunuduğu belirtiliyor.

'FOLEY'E ÖZELLİKLE KÖTÜ DAVRANDILAR'


Times'ta Foley'le birlikte yedi ay geçirdikten sonra fidye karşılığı serbest bırakılan Fransız rehine Nicolas Renin'in ifadeleri yer alıyor.

Renin Foley'nin Amerikalı olması ve erkek kardeşinin Amerikan Hava Kuvvetleri'nde çalışması nedeniyle militanların kendisine özellikle çok kötü davrandığını anlatıyor.

Geçen Nisan'da serbest kaldıktan sonra ailesi ve arkadaşlarının Foley'nin serbest kalması için gereken fidyeyi bulmasını umduğunu söyleyen Renin, "Militanlar sabırsızlanıyordu. Foley'le geçirdiğimiz günler boyunca bu çok açıktı. Daha sonra ABD'nin bombardımanı bu noktaya gelişi hızlandırmış olmalı" diye konuşuyor.

IŞİD'A DÖRT REHİNE DAHA


Guardian IŞİD'ın son günlerde dört kişiyi daha rehin aldığını yazıyor. Halep yakınlarında rehin alınıp, Rakka'ya götürülen son rehinelerin iki İtalyan kadın, bir Japon ve bir Danimarkalı olduğu kaydediliyor. Rehinelerin gazeteci, fotoğrafçı ya da yardım görevlisi oldukları vurgulanıyor.

Independent'ta yer alan bir haberdeyse İngiltere vatandaşlarının IŞİD'ın yükselişinde önemli bir rol oynadığı söyleniyor. Habere göre IŞİD saflarında savaşan iki bin Avrupalı militanın 500'ü İngiliz vatandaşı.

Aşırılık karşıtı Quilliam Vakfı'ndan Charlie Cooper, Avrupalılar'ın kolayca örgötü katılmasının bir nedeninin Türkiye'ye rahatça gidebilmeleri ve bir otobüsle sınır bölgelerine geçebilmeleri olduğunu söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiliz cihatçı kim?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN