Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"IŞİD 600 Ezidi genç kızı alıkoyuyor"

Irak İnsan Hakları Bakanı Muhammed Şiya es-Sudani, IŞİD terör örgütünün 600 Ezidi genç kıza işkence ettiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 21.8.2014 10:19
Irak İnsan Hakları Bakanı Muhammed Şiya es-Sudani, "IŞİD 600 Ezidi genç kızı Telafer'deki El-Asar (Eserler) okulunda alıkoyuyor, genç kızlar fiziksel ve psikolojik işkenceye maruz kalıyor" dedi.

Sudani, düzenlediği basın toplantısında, bakanlığın ilk incelemelerine göre, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), 420 Ezidi'yi öldürdüğünü, 690 Ezidi ve Şii kadını da alıkoyduğunu açıkladı.

"IŞİD, 600 Ezidi genç kızı Telafer'deki El-Asar okulunda alıkoyuyor, genç kızlar fiziksel ve psikolojik işkenceye maruz kalıyor" ifadesini kullanan Sudani, bölgedeki durumun giderek tehlikeli bir hal aldığını kaydetti.

Sudani, 75 Şii kadının da mezhepsel gerekçelerden ötürü Sincar ilçesinde alıkonulduğunu, kaçırılan 15 genç kızın da Babil kentinin kuzeyindeki El-Buheyrat bölgesinde tutulduğunu söyledi.

Bakanlığın yaptığı gözlemler neticesinde 350 Ezidi vatandaşın IŞİD militanları tarafından infaz edildiğinin belirlendiğini aktaran Sudani, Sincar ilçesine bağlı Kucu köyüne IŞİD militanları tarafından yapılan baskında da 70 kişinin öldürüldüğünü bildirdi. Sudani, bakanlığın sivilleri hedef alan saldırılar konusundaki gözlemlerinin devam ettiğini belirtti.

"TÜRKMENLERİN BULUNDUĞU BÖLGEDE İNSANLIK DRAMI YAŞANIYOR"


Sudani, Tuzhurmatu'da yer alan Türkmenlerin çoğunlukta olduğu Emirli nahiyesinde ise IŞİD'in iki aydan bu yana uyguladığı abluka sebebiyle insanlık dramı yaşandığına dikkat çekerek, "Hava Savunma Kuvvetleri'nin yardımlar göndermesine rağmen Emirli nahiyesinde yaşayanlar, gıda, ilaç gibi hayati ihtiyaçlarını karşılayamadığı için sıkıntı çekiyor" diye konuştu.

Türkiye'den Erbil'deki sığınmacılara insani yardım taşıyan konvoyların geldiğini aktaran Sudani, Suudi Arabistan, ABD gibi ülkelerden de kara, hava ve deniz yoluyla bölgeye yardımlar ulaşması için finansal destek sağlandığını söyledi.

Sudani, Irak'ta yaşanan insani felaketin ülkenin kurumlarının imkanlarını aştığını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"IŞİD 600 Ezidi genç kızı alıkoyuyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN