Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'IŞİD'in 21'inci yüzyılda yeri yok'

IŞİD'in ABD'li gazeteciyi infaz ederken çektiği görüntüleri internete yüklemesi dünya kamuoyunu şoke etti. Başkan Obama, IŞİD'in yaptıklarının hiçbir dinde yerinin olmadığını belirterek, "ABD gerekeni yapacaktır" dedi

Giriş Tarihi: 21.8.2014
Musul'u ele geçirdikten sonra Irak ve Suriye topraklarında hızlı bir ilerleyiş kaydeden Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı terör örgütü, kendilerine karşı peşmerge güçlerini destekleyen ABD'ye kan dondurucu bir cevap verdi. ABD ordusunun hava operasyonları sayesinde bölgenin en büyük su kaynağı olan Musul Barajı, IŞİD militanlarının elinden Peşmerge'nin kontrolüne geçmişti. IŞİD'in karşı hamlesiyse iki yıldır kayıp olan ABD'li gazeteci James Foley'nin kafasını keserek, görüntüleri internete yüklemek oldu. Videoda diz çöktürülmüş Foley, ölmeden hemen önce "Ailem, dostlarım ve sevdiklerim; gerçek katillerim ABD hükümetidir, onlara karşı ayaklanın" çağrısında bulunuyor. IŞİD militanı ise videonun sonunda 2013'ten beri kayıp olan bir diğer ABD'li gazeteci Steven Sotloff'u yakasından tutuyor ve tehtidkâr bir ses tonuyla "Obama! Bu ABD vatandaşının hayatı senin bir sonraki hamlene bağlı" diyor. ABD Başkanı Barack Obama, Foley'in infaz görüntülerinin yayınlanması sonrasında yaptığı açıklamada IŞİD gibi bir grubun 21. yüzyılda yeri olmadığına işaret etti. Kanser olarak nitelediği örgütün, hem Şii hem Sünni Müslümanları, hem de Hristiyanları ve dini azınlıkları, tüm masum insanları korkakça katlettiğini dile getiren Obama, şöyle devam etti: "Hiçbir inanç, inananlara masumları katletmeyi öğretmez. Hiçbir din, IŞİD'in dün yaptıklarını ve her gün yaptıkları şeyleri emretmez. ABD, IŞİD terör örgütüne karşı gereğini yapacaktır." Obama ayrıca Foley'in ailesine ve ABD halkına başsağlığı diledi.

Beyaz Saray: Görüntüler gerçek

Beyaz Saray, gazeteci James Foley'in infaz görüntülerinin gerçek olduğunu doğruladı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden, istihbarat camiasının görüntüleri incelediğini ve videonun gerçek olduğu sonucuna vardığını bildirdi. Foley'in annesi Diane Foley ise "Oğlumuzla gurur duyuyoruz. O, Suriye halkının çektiği acıları dünyaya ifşa edebilmek için hayatını verdi" dedi.

İngiltere'de alarm

Foley'yi katleden militanın net bir İngiliz aksanıyla konuşması İngiltere'yi alarma geçirdi. Tatilini yarıda kesen Başbakan David Cameron "Eğer James Foley'nin öldürüldüğü doğruysa bu şoke edici ve ahlaksızca. Bugün Irak ve Suriye konularıyla ilgili toplantılara başkanlık edeceğim" mesajını yayımladı. İngiliz polisi de infaz görüntülerinin izlenmemesi, indirilmemesi ve paylaşılmaması yönünde kamuoyuna uyarılarda bulundu.

Libya'da da esir düşmüştü

IŞİD'in canice katlettiği James Foley'nin zorlu meslek hayatı basında geniş yer buldu. 40 yaşındaki Foley, Irak, Afganistan ve Libya'daki çatışmaları yerinden bildirmişti. Foley, 2011'de Kaddafi yanlıları tarafından esir alındı, 44 gün sonra serbest bırakıldı. Suriye'deki 635 günlük esareti acı görüntülerle son bulan Foley için sivil toplum kuruluşları kampanya başlatmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'IŞİD'in 21'inci yüzyılda yeri yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN