Kassam liderinin eşini ve oğlunu öldürdüler

Giriş Tarihi: 21.8.2014

Ateşkesin bozulmasıyla Gazze'deki bilanço yine ağırlaşıyor. İsrail, iki günde 7'si çocuk 21 kişiyi daha öldürdü. Kurbanlar arasında İzzeddin Kassam Tugayları liderinin eşi ve 2 yaşındaki oğlu da var

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve geçici ateşkes süreci nedeniyle bir süredir duran saldırıları yeniden artmaya başladı. Önceki gün ateşkesin bozulmasının ardından İsrail ordusunun düzenlediği saldırılarda 19 Gazzeli daha hayatını kaybederken, 120 kişi de yaralandı. İki günde öldürülenlerin sayısı 7'si çocuk 21 oldu. Sabahki saldırılarda aynı aileden biri hamile, 3'ü çocuk 7 kişi öldü. Son ölümlerin ardından Gazze'de 7 Temmuz'dan beri hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 49'a yükseldi. İsrail jetlerinin dün ana hedefiyse Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin Kassam Tugayları'nın lideri oldu. Komutan Muhammed Dayf'ın evi saldırılar sonrasında tamamen yıkıldı. Hamas saldırıda Dayf'ın eşi ve 2 yaşındaki oğlu Ali'nin öldüğünü duyurdu. Dün toprağa verilen minik Ali ve 27 yaşındaki annesinin cenaze törenine binlerce Filistinli katıldı. Hamas tarafından yapılan açıklamada daha önce de birçok kez İsrail saldırısından sağ kurtulan Muhammed Dayf'ın saldırı anında evde olmadığı kaydedildi. Ancak İsrail, komutanın öldürüldüğünü öne sürdü. İsrail İçişleri Bakanı Gideon Sa'ar, "Bin Ladin gibiydi, ölmeyi hak etti" dedi. ABD basınına göre Kassam Roketleri'nin tasarımcısı olan Dayf, İsrail'in en çok arananlar listesinin birinci sırasında bulunuyor. Hamas, Dayf'ın evine düzenlenen saldırının ardından "İsrail için cehennemin kapıları açıldı" açıklamasını yaptı. Türk Dışişleri Bakanlığı ise, Kahire'deki ateşkes müzakerelerinin kesilmesinden kaygı duyulduğunu belirterek vakit geçirmeksizin özlü müzakerelere tekrar başlanması gerektiğini bildirdi.

Saldırılar altında doğdular
İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'de evlerini terk eden Filistinliler, sığındıkları okulda 7 bebeğin dünyaya gelişini kutladı. Gazze'nin doğusundaki Zeytune okulunda dünyaya gelen 7 bebek, büyük acılara maruz kalan Filistinlileri sevindirdi. Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı ise çok sayıda Filistinli çocuğun saldırılar nedeniyle dillerinin tutulduğunu açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kassam liderinin eşini ve oğlunu öldürdüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN