Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni aday Marina Silva

Brezilya Sosyalist Partisi'nin (PSB) liderlik ettiği seçim ittifakı, geçen hafta uçak kazasında hayatını kaybeden devlet başkanı adayı Eduardo Campos'un yerine yardımcısı Marina Silva'yı aday göstereceğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 21.8.2014 13:38
Partinin Brezilya'nın başkenti Brasilia'daki genel merkezinden yapılan açıklamada, başkan yardımcısı adayı olarak da milletvekili Beto Albuquerque'nin gösterileceği bildirildi.

Yeni aday Silva, parti üyelerine yaptığı konuşmada, Campos'u partinin seçilmiş lideri olarak gördüğünü ve onun yerine aday olarak ülkede kazanılan güzel şeyleri korumak ve yanlış olanları değiştirme şansını elde ettiğini belirtti. Campos'un ölümünden önce başkan yardımcısı adayı olan Silva konuşmasında, Campos'un "Brezilya'dan vazgeçmeyeceğiz" ifadesini kullandı.

Başkan yardımcısı adayı Albuquerque ise duygusal bir konuşma yaparak Campos'un 20 yıldır devam ettirdiği misyonu yarım bırakmayacaklarını söyledi.

- YENİ ADAY, ROUSSEFF'İ ZORLAYABİLİR


Seçim anketleri, PSB Genel Başkan Yardımcısı Marina Silva'nın adaylığının, 5 Ekim'de ilk turu düzenlenecek devlet başkanı seçimlerinin sonuçlarını değiştirebileceğini gösteriyor.

Datafolha şirketi tarafından yapılan seçim anketleri, PSB'nın adayı Campos'a temmuz ayında seçimlerin ilk turu için verilen yüzde 9'luk desteğin, Silva'nın aday olmasıyla yüzde 21'e çıktığını gösteriyor. Üç adayın başkanlık için yarışacağı seçimlerde, İşçi Partisi'nin adayı ve Brezilya Devlet Başkanı Rousseff'e verilen destek yüzde 36 iken, merkez sağ Sosyal Demokrat Partisi adayı Aecio Neves'e ilk tur için verilen destek yüzde 20 civarında bulunuyor.

Anketler, ilk turda adaylardan birinin yüzde 50'den fazla oy alamaması durumunda 26 Ekim'de düzenlenecek ikinci turda, Silva'nın yüzde 47, Rousseff'in ise yüzde 43 civarında oy alacağını gösteriyor.

Aday olduğu 2010'daki devlet başkanı seçimlerinde oyların yüzde 20'sini alarak üçüncü olan Silva, özellikle gençlerden, çevrecilerden ve dindar kesimlerden destek görmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni aday Marina Silva
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN