Türkiye'nin en iyi haber sitesi

12 Türk gemici Kanada'da mahsur kaldı

Phoenix Sun isimli gemi için Kanada'ya gelen 12 Türk gemici, ücretlerini alamadığı için 2 aydır aç-susuz yaşıyor.

Giriş Tarihi: 22.8.2014 20:29 Güncelleme Tarihi: 25.8.2014 18:14

Menpas Shipping and Trading Inc şirketine ait olan sahipliğini Mengu Pasinli'nin yaptığı bir gemide 12 Türk gemici mahsur kaldı. 2 ay önce Kanada'ya getirilerek kaderlerine terkedilen 12 Türk gemici, Kanada'da kurtarılmayı bekliyor.

Kanada'nın Quebec eyaletine bağlı Sorel kenti limanına demirleyen Panama bandıralı Phoenix Sun isimli gemiyi götürmek üzere işe alınan 12 Türk gemici, nisanda geldikleri şehirde gemi firması sahipsiz bıraktı. Henüz ismi açıklanmayan şirketin, 60 bin doları geçen liman ücretlerini ödememesi yüzünden kaderlerine terkederek gittiği Türk gemiciler, aylardır hapishane şartlarında yaşıyorlar.

Yerel televizyon kanallarının yayınları ile bir anda ülke gündemine gelen Türk denizciler için, Sorel kentinde gıda ve insani yardım kampanyası başlatıldı. Bir televizyon kanalına konuşan 12 kişilik ekibin başı ve gemi kaptanı Semih Özkan, "Burada hapishanede gibiyiz. Paramızın ödenmemesi, biz olduğu kadar ailelerimizi de etkiliyor. Şu an stres doluyuz. Ailelerimizin geçimi, bizim yollayacağımız paraya bağlı" dedi.

DENİZCİLER BİRLİĞİ SAHİP ÇIKTI

Öte yandan olayın duyulması üzerine harekete geçen Kanada Uluslararası Denizciler Birliği, 12 Türk gemici için harekete geçti. Birlik Başkanı James Given, birlik üyelerine yayınladığı mesajda, "Türkiye'den 12 kardeşimiz buraya çalışmak için geldi. Ancak onlar, yiyecek yemekleri ve içecek suları olmadan, barbarlığın da ötesinde bir anlayışla yalnız bırakıldılar. Şimdi herkes için onlara yardım etme zamanı" çağrısında bulundu.

Sorel Belediye Başkanı Serge Pelequin de 12 Türk gemicinin tüm gıda, içecek ve temizlik ihtiyaçlarının belediye ve şehir halkının imkanları ile karşılanacağını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
12 Türk gemici Kanada'da mahsur kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN