Irak'ta mezhep savaşına dönüş

Giriş Tarihi: 24.8.2014

Irak'ta Şii militanların cami katliamı yapmasının ardından Sünni blok hükümeti kurma çalışmalarından çekildi. ABD Başkan Yardımcısı Biden ise "Irak'ta federalizmi destekliyoruz" dedi

ABD Hava Kuvvetleri, Irak ordusu, peşmerge ve aşiretlerin Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) yönelik saldırıları sürüyor. Irak'ın yeni Başbakanı Haydar Abadi ise ülkedeki Sünni, Şii ve Kürt tarafları kapsayacak geniş katılımlı bir hükümet kurmaya çalışıyor. Ancak Irak'ta korkulan senaryo hayata geçmek üzere. Şiiler ve Sünniler arasındaki mezhep çatışmaları hızla yayılmaya başladı. Önceki gün Şii militanların Bakuba'daki Sünni camisinde cuma namazı sırasında 73 kişiyi öldürmesi endişeleri daha da artırdı. Abadi'nin hükümet kurma çalışmalarında Sünni bloğu temsil eden Parlamento Sözcüsü Salim El Cuburi ve Başbakan Yardımcısı Salih El Mutlak'tan dün rest geldi. Cuburi, cami katliamından sorumlu olanların bulunması ve kurbanların ailelerine tazminat ödenmesi için eski Başbakan Nuri El Maliki ve diğer Şii yetkililere 48 saat süre verdi. Sünni blokların istekleri kabul edilene kadar hükümeti kurma çalışmalarından çekildikleri duyuruldu. Cuburi saldırıların amacının siyasi barışı baltalamak olduğunu belirtti ve "itidal" çağrısı yaptı. Dün başkent Bağdat'taki İçişleri Bakanlığı'na yönelik intihar saldırısı ise şiddetin yoğunlaşacağı yönünde endişeleri artırdı. 5 kişinin öldüğü saldırıyı henüz kimse üstlenmedi, ancak Irak'ta bu tarz saldırıları Sünni militanlar yapıyor.

FEDERALİZM ÇAĞRISI
Öte yandan gazeteci James Foley'i IŞİD'in elinden kurtarmakta başarısız olmakla suçlanan ABD yönetiminde Irak mesaisi en üst kademede devam ediyor. Washington Post gazetesine makale yazan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak'ta federal sistem üzere bölünmüş bir yapıyı desteklediklerini açıkladı. Irak'ta 2006-2007 yıllarında yaşanan Şii-Sünni mezhep savaşında 10 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti. Bu arada, ABD'nin hava saldırılarında Ninova'daki El Cezire bölgesinin sorumlularından iki IŞİD liderini öldürdüğü belirtildi.

KERKÜK'TE BOMBALI SALDIRILAR: 23 ÖLÜ
Irak'ın Kerkük kentinde eş zamanlı bombalı saldırılar gerçekleştirildi. Saldırılarda ilk belirlemelere göre 23 kişi öldü, 70 kişi yaralandı. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, ilk saldırı Nur Camisi'ne bomba yüklü kamyonla gerçekleştirildi. Çevredeki bina ve araçlarda büyük çaplı hasar oluştu. İkinci saldırı ise bomba yüklü araçla Fetih Camisi'ne yapıldı. Üçüncü patlama da Rahimava bölgesinde meydana geldi. Kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce gerçekleştirilen saldırılarda 23 kişi öldü, 70 kişi yaralandı.

"TÜRKMEN" UYARISI
Birleşmiş Milletler Irak özel temsilcisi Nickolay Mladenov, iki aydır IŞİD'in kuşatması altındaki Şii Türkmenlerin etnik katliamla karşı karşıya olduklarını bildirdi. Ömerli kasabasındaki Türkmenler arasında açlık ve susuzluktan ölümler başladı. Washington Post gazetesine göre ise ABD hükümeti, Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı operasyonlar için "terörle mücadele" kapsamında Kongre'den izin almaya hazırlanıyor. ABD Kongresi bu yetkisiyi en son Saddam Hüseyin'e karşı vermişti. Beyaz Saray da, gazeteci James Foley'in öldürülmesini "terör saldırısı" olarak tanımlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'ta mezhep savaşına dönüş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN