Rapçi katil zanlısı

ABD'li gazeteci James Foley'in infaz videosunda İngilizce konuşan kişiyi bulma çabaları sürüyor. Şüpheler, rapçi Abdulmecid Abdulbari'nin üzerinde yoğunlaşıyor

Giriş Tarihi: 25.8.2014
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları tarafından geçtiğimiz günlerde Suriye'de öldürülen ABD'li gazeteci James Foley'in infaz videosunun başlattığı tartışmalar devam ediyor. Videoda İngiliz aksanıyla konuşan ve ABD Başkanı Barack Obama'yı tehdit eden IŞİD militanının kimliğinin tespit edilmesi için istihbarat birimleri hummalı bir faaliyet yürütüyor. İngiliz basınında yer alan haberlere göre, videoda yüzü maskeli olarak görünen kişinin bir dönem Londra'da rap müzik yapan Arap asıllı Abdulmecid Abdulbari olma olasılığı yüksek. Geçtiğimiz yıl Suriye'ye giderek IŞİD'e katılana kadar Londra'daki müzik çevrelerinin tanınan isimlerinden biri olan ve BBC radyoda bile parçaları çalınan 24 yaşındaki Abdulmecid Abdulbari, Mısırlı bir babanın oğlu. Babası Adil Abdulbari'nin El Kaide'nin kurucusu Usame Bin Ladin'in yakın arkadaşlarından biri olduğu düşünülüyor.

KESİK BAŞLA POZ VERDİ

Ailesi ve beş kardeşiyle birlikte oturduğu Londra'nın batısındaki lüks malikâneden kaçarak IŞİD'e katılan Abdulbari, Twitter hesabından elinde kesik bir kafayla poz verdiği fotoğrafını paylaşmıştı. İngiliz basınında, Foley'in katil zanlıları olarak Ebu Hüseyin Britani ve Ebu Abdullah Britani isimli iki militanın daha adı geçiyor. The Sun gazetesi Abdulbari ile Britani'lerin "Beatles" adlı cihatçı bir grup oluşturduğunu ve infaz eylemlerine giriştiğini yazdı. İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Foley'in katili hakkında, "Bu kişi Britanya'nın bütün değerlerine ihanet etti" açıklamasında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rapçi katil zanlısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN