10 saniye önce bildiler

ABD'nin San Francisco kentinde yaşanan 6.1 büyüklüğündeki depremi Kaliforniya Üniversitesi'ndeki erken uyarı sistemi 10 saniye önceden haber verdi. Sistemde ses ve ışık hızı arasındaki farktan yararlanılıyor

Giriş Tarihi: 26.8.2014
ABD'nin Kaliforniya eyaleti San Francisco kenti Napa Vadisi merkezli pazar günü meydana gelen 6.1 büyüklüğündeki depremi erken uyarı sistemi, 10 saniye önceden bildi. Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi araştırmacılarının üzerinde çalıştığı 'shakealert' isimli erken uyarı sistemi dün San Francisco civarını sarsan 6 büyüklüğündeki depremi 10 saniye önceden haber verdi. 10 saniye kimilerine göre kısa bir süre olabilir. Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde (UCL) yer alan erken uyarı sistemi, ülke çapında tam olarak faaliyete geçerse süre içerisinde trenler ve asansörler otomatik olarak duracak, böylelikle olası kazaların önüne geçilecek.

SES-IŞIK HIZI FARKI
Çok basit bir prensiple çalışan sistem, ses hızıyla hareket eden depremin merkez üssünden aldığı uyarıyı ışık hızıyla deprem şehirlere ulaşmadan 10 saniye önce bildirecek. LA Times gazetesinin iddiasına göre, önümüzdeki birkaç sene içerisinde erken uyarı sisteminin ABD çapında kullanıma girmesi bekleniyor.

MALİYETİ 1 MİLYAR DOLAR

Yerel saatle 03.20'de gerçekleşen ve 200 kilometre uzaktan dahi hissedilen son 25 yılın en şiddetli sarsıntısının yaralarını sarmak 1 milyar dolara mal olacak. Yaralanan 120 kişiden 3'ünün durumunun ağır olduğu bildirilirken emniyet güçleri ve itfaiye ekipleri Napa'da çok sayıda gaz kaçağına müdahale etti. Güvenlik ve arızalar nedeniyle 10 bin kişi elektriksiz kaldı. 600 eve ise su verilemiyor. Şarap üretimiyle meşhur Napa Vadisi'nde, değerli şarapların bulunduğu mahzenlerde önemli miktarda maddi zarar tespit edildi. Napa'da yaşayan restoran sahibi Türk vatandaşı Rodi Yıldız, "Duvarlar çökecek diye bekliyordum o an. Daha sonra işyerine geldik. Binanın bazı yerlerinde hasar gördük. Can kaybı olmadığı için de çok mutluyuz" ifadelerini kullandı.

PERU 6.9 İLE SARSILDI
Peru'nun orta kesimlerindeki Ayacucho bölgesinde 6.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, merkez üssü başkent Lima'nın 467 kilometre güneydoğusundaki Ayacucho bölgesi olan depremin 101 kilometre derinlikte kaydedildiğini açıkladı. Yetkililer, depremin can ya da mal kaybına yol açmadığını belirtti. Bölgede bol miktarda bulunan bakır, altın ve gümüş madenlerinde de endişe verici bir durum olmadığı tespit edildi. Depremin başkent Lima'nın yanı sıra ülkenin güneydoğusundaki Cuzco ve Arequipa'da da hissedildiği ifade edildi.

AKDENİZ'DE DEPREM PANİĞİ
Burdur'un Ağlasun ilçesinde önceki gün saat 22.43'te 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 7 kilometre derinlikte meydana gelen ve Yumrutaş köyü merkezli deprem Burdur, Isparta ve Antalya'da hissedilirken 7 artçı deprem de meydana geldi. Depremi hisseden vatandaşlar panik ve korku içinde sokağa dökülürken bazı vatandaşlar ise ilçe merkezindeki kıraathanelerde toplandı. Kimileri evlerine girmeye korkarak geceyi sokakta geçirdi. Ağlasun'un çeşitli mahallelerindeki bazı kerpiç ve eski evlerde çatlak ve göçükler meydana gelirken bazı evlerin de bacalarının yıkıldığı görüldü. Ağlasun Belediye Başkanı Aydın Kaplan ilçede "Can ve mal kaybımız yok. 7 vatandaşımız panik yaşadığı için yüksekten atlayıp hafif yaralandı. 5 evde küçük çaplı hasar mevcut" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 saniye önce bildiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN