Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'yi 2015'te yine 'buzul çağı' bekliyor

ABD'yi geçen kış vuran soğukları doğru tahmin eden ve 198 yıldır basılan "Çiftçi Almanağı" ülkeyi daha sert bir kışın beklediğini, kar fırtınaları ve şiddetli yağışlar görüleceğini duyurdu

Giriş Tarihi: 27.8.2014
ABD'de her yıl yayımlanan Farmers Almanac (Çiftçi Almanağı) geçen kış Kuzey Kutbu'nu aratmayan manzaralara sahne olan ABD'nin önünde zorlu bir kış mevsimi daha olduğunu duyurdu. Geçen yıl da benzer bir öngörüde bulunan Çiftçi Almanağı, resmi hava tahmin raporlarının aksine buzul çağını andıran soğukları doğru tahmin etmişti. Ulusal Hava Tahmin Merkezi'nin direktörü Mike Halpert ise "Kabul ediyoruz ki pek iyi bir tahminde bulunmamışız. Kutup soğuklarının nasıl olup da ABD'nin iç kesimlerine kadar etkisini kaybetmeden girdiğini bugün bile tamamen çözmüş değiliz" dedi.

KANADA DA NASİBİNİ ALACAK

198 yıldır her yıl basılan Çiftçi Almanağı'nın editörleri 2014-2015 kışı için "Dondurucu soğuklar geliyor. ABD ve Kanada'yı zor bir kış bekliyor" açıklamasında bulundu. Uzun vadeli hava tahmin raporlarında birçok kez şaşırtıcı başarılar yakalayan kurum, ülkenin doğusunun soğuk hava akımlarının etkisi altına gireceğini, çok sayıda kar fırtınasının ve şiddetli yağışların görüleceğini bildirdi. Durumun Kanada için de farklı olmayacağını bildiren kurumun editörlerinden Janice Stillman, "Kanada'da yaz ayları da şiddetli geçecek. Sıcaklıklar mevsim normallerinin üstünde seyredecek. Kimi bölgelerde sıcaklık rekorları kırılacak" dedi. Geçen kış, Kanada'dan gelen soğuk hava dalgası şiddetli kar fırtınalarını tetiklemiş, ABD'nin birçok büyük şehrinde hayat durma noktasına gelmişti. Herkül kar fırtınası ve kutup girdabı soğukları onlarca kişinin ölümüne neden olmuş, milyonlarca insan da evlerinde mahsur kalmıştı. Başkent Washington'da termometreler geceleri -20 dereceyi göstermiş, New York'ta bin 700 araç kar küreme ve yol açma çalışmalarında görev almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'yi 2015'te yine 'buzul çağı' bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN