Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Guta banliyösünde bulaşıcı hastalıklar artıyor

Esad rejiminin Suriye'nin başkenti Şam'a bağlı Guta banliyösüne yönelik sürdürdüğü kuşatma nedeniyle bölgede bulaşıcı hastalıklarda artış gözlemleniyor.

Giriş Tarihi: 27.8.2014 11:44
Esad rejiminin Suriye'nin başkenti Şam'a bağlı Guta banliyösüne yönelik sürdürdüğü kuşatma nedeniyle bölgede bulaşıcı hastalıkların yayıldığı bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yayınlanan raporda Guta'da süren kuşatma nedeniyle salgın hastalıkların arttığı ifade edildi. Kuşatma altındaki Guta'nın doğu bölgesindeki insan durumu hakkında tutulan raporda özelikle Hepatit hastalığında artış olduğunun altı çizildi.

Rapora göre, gıda ve ilaç eksikliği nedeniyle bölgede 183 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin 134'ünü çocuklar olu��tururken yeni doğan bebeklerde ölüm oranlarının yüksek olması dikkati çekti. Diğer taraftan ölenlerden 22'si de kadınlardan oluşuyor.

Hastane ve sağlık merkezlerinin bombardımanlara maruz kalması, çok sayıda sağlık personelinin hayatını kaybetmesi, her geçen gün hasta ve yaralı sayısının artması; içme suyu eksikliği ölüm oranlarını arttıran sebeplerin başında gelmekte. Bölgede artış gören hastalıklar arasında tifo, hepatit ve bağırsak iltihabı başı çekiyor.

Doğu Guta'da bir sağlık merkezinde görev yapan Dr. Mecid Ebu Ali, "şu ana kadar tifodan kaç kişinin hayatını kaybettiğini tespit edemedik. Hastalarda çoğunlukla bakteri ve virüsler nedeniyle ishal rahatsızlığı gözlenmektedir," açıklamasında bulundu ve ayrıca yer altı suyunun ve gıdaların kirlenmesinin hastalıkların önünü açtığına dikkat çekti.

Guta bölgesi 2013'ün Ekim ayından buyana Esad rejimi tarafından kuşatma altında tutuluyor.

Çatışmalar Şam çevresinde yoğunlaştı

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Esad güçleri arasındaki çatışmaların başkent Şam çevresinde yoğunlaştığı bildirildi.

Doğu Guta Meliha bölgesinde yer alan "Mezari el-Tabbah'ta" ÖSO ile çatışmaya giren Esad güçleri 15 kayıp verdi. ÖSO, çatışma sonucunda birçok mühimmatı ele geçirdi.

Yerel kaynaklar, Esad güçlerinin Şam'ın "Asafir ve Zibdin" beldelerine saldırdığını, ÖSO'nun saldırıya karşı koyduğunu ve 7Esad askerinin de etkisiz hale getirildiğini aktardı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'undan (SMDK) yapılan açıklamada ise "ÖSO'nun, Şam'daki 81'inci Alay çevresinde çıkan çatışmalarda, bir "T72" tankını ve bir de Şilka aracını imha ederek, çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirdiği, Guta banliyösüne bağlı Zebedani bölgesinde Esad güçlerinin kurduğu yeni kontrol noktalarının ÖSO kontrolüne geçtiği" belirtildi. SMDK, "kontrol noktalarda bulunan askerleri etkisiz hale getiren ÖSO'nun 2 tankı imha ederek, birçok Esad askerini esir aldığına" dikkati çekti.

Açıklamada, "Esad güçlerine bağlı hava kuvvetlerinin, Şellah Camii yakınına iki saldırı düzenleyip, 4 varil bombası attığı, saldırı sonucunda maddi hasarlar oluştuğu" ifade edildi. SMDK ayrıca Zebadani bölgesinde ÖSO'ya bağlı " Birleşik Zebedani Ordusu"nun Cumartesi günü üç ayrı noktayı el geçirdiğini duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Guta banliyösünde bulaşıcı hastalıklar artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN