Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye'de önce keşif ardından operasyon

Irak'taki IŞİD üslerini vuran ABD, Suriye'de de keşif uçuşlarına başladı. Obama yönetiminin IŞİD'e karşı Türkiye, Ürdün ve Suudi Arabistan ile koalisyon oluşturmak istediği kaydedildi

Giriş Tarihi: 27.8.2014
Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Kürt bölgesine yönelik ilerleyişini durdurmak için 8 Ağustos'tan bu yana Irak'ta 100'e yakın hava saldırısı düzenleyen ABD, şimdi de Suriye'de operasyona hazırlanıyor. New York Times gazetesinin haberine göre, ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD mevzileri hakkında bilgi edinmek amacıyla Suriye üzerinde keşif uçuşları düzenlenmesi için yetki verdi. Ancak ABD uçuşlarla ilgili Beşar Esad yönetimine bilgi vermeyecek. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim önceki gün ülkelerinde IŞİD'e karşı yürütülecek bir operasyonda uluslararası güçlerle işbirliği yapmaya hazır olduklarını söylemişti. Muallim işbirliği dışında gerçekleştirilecek operasyonu "saldırı" sayacaklarını açıklamıştı. Ancak ABD'nin temmuz ayında da IŞİD'in elindeki rehineleri kurtarmak için Esad rejiminin izni olmadan Suriye'de operasyon düzenlediği ortaya çıkmıştı. New York Times'ın haberinde, Beyaz Saray'ın Türkiye, Ürdün ve Suudi Arabistan gibi ortaklarıyla IŞİD'e karşı bir koalisyon oluşturmak istediği belirtildi. Buna göre Suriye'de Esad yönetimi ve IŞİD'e karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu desteklenecek.

UÇUŞLAR BAŞLADI

AP ajansına konuşan diğer ABD'li yetkililer Suriye'de keşif uçuşlarının başladığını bildirdi. Obama'nın Suriye içerisinde askeri bir eyleme geçilmesine şu ana kadar onay vermediği belirtildi. Ancak gerekli istihbarat bilgilerinin toplanmasının ardından ABD'nin Suriye'de de operasyonlar yapacağı vurgulandı. Bu arada Halep'te düzenlediği operasyonda bazı köyleri ele geçiren Suriyeli muhalifler, 45 IŞİD militanını öldürdü.

İLK SİLAH İRAN'DAN
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise Erbil'de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi. Zarif, "Bütün ülkeler, IŞİD terörüne karşı mücadele etmelidir" derken, Barzani "İran, silah yardımında bize destek veren ilk ülkelerdendir" diye konuştu.

SON MEKTUBUNU HÜCRE ARKADAŞINA EZBERLETMİŞ
IŞİD tarafından kameralar önünde kafası kesilen ABD'li gazeteci James Foley'nin ailesi, oğullarının gönderdiği son mektubu yayımladı. Açıklamada Foley'nin defalarca ailesine yazmayı denediği fakat militanların tüm mektuplara el koyduğu bildirildi. Foley'nin son mektubunu, serbest bırakılacağını öğrendiği bir hücre arkadaşına ezberleterek ailesine ulaştırdığı belirtildi. 18 kişinin bulunduğu bir hücrede kaldığını söyleyen Foley "Güçlü kalın çünkü özgürlüğüme kavuştuğumda, yardımınıza ihtiyacım olacak" sözleriyle mektubunu bitiriyor. Bu arada ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'in peşini

ANNE-BABASI TÖRENDE FOLEY'Yİ ANDI
Foley'nin doğup büyüdüğü yer olan New Hapshire'da ise hayatını kaybeden gazeteci için anma töreni düzenlendi. Foley'nin anne babasının da katıldığı törene gelenler 'kahraman olarak' nitelendirdikleri gazeteci için gözyaşı döktü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'de önce keşif ardından operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN