Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ebola mutasyona uğruyor

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yeni ebola vakalarının görülmesi, virüsün Afrika'da daha çok yayılacağı endişesi yarattı. Bu virüsün ebolanın farklı türü olabileceği belirtiliyor

Giriş Tarihi: 28.8.2014
Ebola Nehri, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Ekvator vilayetinin ormanlarında akan küçük bir nehir. Belçikalı bilim insanlarının 1976'da kurtçuğa benzeyen virüsü ilk tespit ettikleri yer de burası. Virüs şimdi yeniden Ekvator vilayetine geri döndü. Bölgede en az iki kişi ebola virüsünden hayatını kaybetti. Hamburg merkezli Bernhard-Nocht Enstitüsü virüs teşhis birimi başkanı Dr. Schmidt-Chanasit, şu bilgiyi veriyor: "Ebola virüsü bu bölgede dolaşıyor. Geçmişte daha küçük ya da büyük salgınlara yol açtı. Bu salgın, muhtemelen Batı Afrika'daki salgınla bağlantılı değil." Şu ana dek Liberya, Sierra Leone, Gine ve Nijerya'da bin 500'den fazla kişi hayatını kaybetti. Bu, tarihteki en ağır ebola salgını. Ancak virüsün Kongo'da ortaya çıkışı Batı Afrika'dakinden daha farklı görünüyor. Dr. Schmidt- Chansit, "Batı Afrika ile kıyasladığımızda ölüm oranı çok daha düşük. Yüzde 20 oranında. Dolayısıyla bu ebola virüsünün daha az patojenik olan farklı bir türü olabilir" diyor. Bazı ebola türleri insanlar için tamamen zararsız olabiliyor ve sadece maymunlarda hastalığa yol açabiliyor. Örneğin Reston adı verilen virüs, ebolanın mutasyona uğramış bir türü. Çin ve Filipinler'de gözlemleniyor. Ancak şu anda Batı Afrika'da yaygın olan türü en ölümcülü ve yüzde 90 oranında ölüme yol açıyor. Ekvator vilayetinde iki kişinin ölümüne yol açan virüsün tam olarak türünü tesp sit edebilmek birkaç gün daha sürebilir. Bu, Kongo'da yaşanan yedinci ebola salgını. Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Sağlık Bakanı Felix Kabange Numbi, alınan önlemleri şöyle sıraladı: "Tıbbi personel için koruyucu ekipmanları hazır bulunduruyoruz. Vakalar konusunda aktif araştırmalar yapıyor ve hasta olan kişilerin kontak kurduğu kişileri takip ediyoruz. Tüm defin işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılmış olduğundan emin oluyoruz. Kesinleşmiş vakalar ve toplumda nedeni bilinmeyen ölümleri yakından inceliyoruz." Silahlı çatışmaların ve doğal kaynaklar konusunda sürekli mücadelenin olduğu Kongo gibi bir ülkede hastalığın çok çabuk yayılması riski mevcut. Özellikle de az gelişmiş altyapısıyla Batı Avrupa kadar geniş topraklara sahip olduğu düşünüldüğünde... Ancak Schmidt- Chanasit'e göre tüm bu olumsuzluklara rağmen hastalık, etkilenen bölgenin karantina altına alınması nedeniyle çok fazla yayılmayabilir. Dr. Schmidt- Chanasit, "Çok iyi hazırlanmışlar. Hastaları nasıl izole edeceklerini biliyorlar. Ve bu salgının gerçekten uzak bir bölgede olduğunu vurgulamalıyız. Yani salgının Kinşasa gibi bir kente, başkente ulaşması şansı yok çünkü yüzlerce kilometre uzakta" ifadelerini kullanıyor.

BİR DOKTOR DAHA ÖLDÜ
Siera Leone'de ebola nedeniyle bir doktor daha yaşamını yitirdi. Doğudaki Kenema bölgesindeki bir klinikte görev yapan Dr. Sahr Rogers'ın ebola nedeniyle öldüğü belirtildi. Sierra Leone'de daha önce ebola virüsü kapan 2 doktor yaşamını yitirmişti.

MÜCADELE İÇİN 150 MİLYON $
Afrika Kalkınma Bankası (AKB), Mano Nehri Birliği'ne (MRU) bağlı ülkelerin ebola ile mücadelesine katkıda bulunmak için 150 milyon dolar daha yardım yapacağını açıkladı. Bankanın Başkanı Donald Kaberuka, ebolanın ekonomileri tehdit ettiğini, krizin birliğe üye Liberya, Sierra Leone, Gine ve Fildişi Sahili'nin gayrisafi milli hasılasının yüzde 1 hatta yüzde 1.5'ini etkileyebileceğini belirtti ve bu ülkelerin 1960, 1980 ve 1990'daki iç savaşlar nedeniyle zor zamanlar geçirdiğini hatırlattı.

'VİRÜS SİYAHLARI KONTROL İÇİN ÇIKTI!'
Henüz hiçbir ebola vakasının görülmediği Fildişi Sahili'nde, hastalığın dedikodusu karışıklık çıkarmaya yetti. Ülkede hastalıktan korunmak için tuzlu su içmek ve vücudu tuzlu suyla yıkamak gerektiğine dair bir batıl inanç ortaya çıkmasıyla birlikte, birçok kişi her gün tuzlu su tüketmeye başladı. Bir diğer dedikoduya göreyse ebola, beyazların siyahî nüfusu kontrol altına almak için yaydığı bir hastalık!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebola mutasyona uğruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN