Çankaya ziyaretine Rus 'işgali' engeli

Ukrayna 'dak i Rusya yanlısı ayrılıkçılar, ülkede stratejik öneme sahip bölgeleri ele geçirdi. Ukrayna lideri Poroşenko, Çankaya'daki devir teslim töreni için Ankara'ya yapacağı ziyareti iptal etti

Giriş Tarihi: 29.8.2014
Birleşmiş Milletler verilerine göre nisan ayından bu yana 2 binden fazla kişinin öldüğü Ukrayna'da savaş yine kızıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'nun hafta başında barış için görüşmelere başlamasına rağmen Ukrayna'nın doğusunda yeni cepheler açılmaya başladı. Karşı atağa geçen Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Karadeniz kıyısındaki Novoazovsk'i ele geçirdi. Novoazovsk, Rusya'nın ilhak ettiği kırım ile Rusya arasında bulunduğu için stratejik bir öneme sahip. Novozaovsk'un Rusya yanlılarının eline düşmesi, Ukrayna'nın gaz ve mineral açısından zengin Azak Denizi'ndeki etkisini tamamen yitirmesi anlamına geliyor. Daha önce tek taraflı olarak Donestk Halk Cumhuriyeti'ni (DPR) kuran ayrılıkçılar ayrıca yönlerini güneydoğudaki liman kenti Mariupol'e çevirdi. Hatta kentteki bütün stratejik noktaları kontrol altına aldıklarını açıkladı. DPR milisleri 100'e yakın Ukrayna askerini rehin aldıklarını ileri sürdü. Ayrılıkçıların ilerleyişi karşısında Ukrayna ordusunun geri çekilmeye başladığı gelen bilgiler arasında. Bölgedeki muhabirlere göre Ukrayna ordusu Donetsk civarını terk etti. Ayrılıkçıların Donetsk çevresindeki Amvrosievka ile Starobeshevo bölgesini de ele geçirdiği kaydedildi.

BMGK'YI TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Ukrayna lideri Poroşenko yaşanan gelişmeler karşısında dün Türkiye'ye yapacağı ziyareti iptal etti. Normal şartlarda Poroşenko Cumhurbaşkanlığı devir-teslim törenine katılacaktı. Ayrılıkçıların kısa süre içinde bu denli ilerlemesiyle gözler Rusya'ya çevrildi. Poroşenko da açıklamasında "Rus birliklerinin Ukrayna'ya girmesiyle Donetsk bölgesindeki ortaya çıkan gelişmelerden dolayı Türkiye'ye gitmeyeceğim" dedi. Poroşenko BM Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil toplantıya çağırdı. ABD'nin Kiev Büyükelçisi Geoffrey Pyatt da "Sayıları sürekli artan Rus askerleri, Ukrayna'ya doğrudan müdahale ediyor" dedi. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Rus askerlerin Ukrayna'ya girdikleri yönündeki haberler hakkında Putin'i arayıp açıklama istediği duyuruldu. Putin yönetimi askeri birliklerinin Ukrayna'ya girdiğini reddetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çankaya ziyaretine Rus 'işgali' engeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN