Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ebola gerçeği suretinden beter

Resmi rakamlara göre ebola 3 bin kişiye bulaştı. Son ölü sayısı ise bin 552. Ancak Dünya Sağlık Örgütü rapor edilemeyen vakalara dikkat çekti

Batı Afrika ülkelerinde başlayan ve giderek yayılan ebola salgınından ölenlerin sayısı son resmi rakamlara göre bin 552. Bugüne kadar virüsün 3 bin 69 kişiye bulaştığı rapor edildi. Ancak vakaların yüzde 40'ının son 3 haftada meydana gelmesi, salgının yayılma hızının giderek artmasına rağmen bir türlü etkin mücadele ve tedavi yöntemlerinin bulunamaması yetkilileri endişelendiriyor. Bölge ülkelerindeki karantina bölgelerinden 'her yer ceset doldu' haberleri geliyor. Sokağın ortasında ölenleri korkudan gömecek kimse bile bulunamıyor. İşte bu korkunç tabloyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü'nden şok bir açıklama daha geldi. İzole edilme korkusuyla rapor edilmeyenler, yetersiz laboratuvar çalışmalarından dolayı ebola teşhisi konulamayanlarla birlikte vaka sayısı resmi verilerin 4 katına ulaşmış olabilir. Salgının 9 ay içinde kontrol edilmesine yönelik mücadele planı yayımlayan DSÖ o zamana kadar vaka sayısının 20 bine ulaşabileceği uyarısında bulundu. DSÖ hastalığın bulaşma hızını ilk 3 ayda yavaşlatmayı planlasa da Fransa merkezli Sınır Tanımayan Doktorlar ekibi bölgedeki durumla ilgili biraz umutsuz. Ekibin yayımladığı raporda "Salgın aylardır sürmesine rağmen çalışmalar yetersiz ve salgının yayılma hızıyla uyumsuz derecede yavaş. Sierra Leone'da 500 bin nüfuslu bir yerleşim yerinde sadece 4 ambulans var. Virüsün görüldüğü pek çok bölgede halk şifacı ve büyücülerden medet umuyor" denildi.

TÜRKİYE ÖNLEMİNİ ALDI
Öte yandan Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, salgına karşı alınan önlemleri anlattı. Salgının başladığı ülkelerden gelen uçaktaki yolcu listeleri alınarak, 3 hafta süreyle sağlık takibi yapılacak. Seyahat sağlığı merkezlerinin sayısı daha da artırılacak. Saha tatbikatları yapılacak. Sağlık Bakanlığı da mobil karantina ünitelerinin sayısını artırıyor.

THY'NİN 3 YOLCUSU HASTANEDE
Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Yeni Delhi seferini yapan uçağında rahatsızlanan 3 yolcu, ebola şüphesi ile hastaneye kaldırıldı. İstanbul'dan önceki akşam 19.55'te kalkan uçakta bulunan yolcular uçuş sırasında rahatsızlandı. Yüksek ateş şikayeti bulunan 3 yolcu, uçağın İndira Gandi Havalimanı'na inmesinin ardından hastaneye kaldırıldı. Dönüş için yolcu almaya hazırlanan uçak dezenfekte edildi. Yeni Delhi-İstanbul seferi bu nedenle 2 saat gecikmeli gerçekleştirildi.

NİJERYA'DA 6'NCI KURBAN BİR DOKTOR

Salgının etkili olduğu ülkelerden biri olan Nijerya'da ilk kez başkent Lagos'un dışında bir ilde eboladan ölüm yaşandı. Petrol kenti Port Harcourt'ta adı açıklanmayan bir doktorun ebola nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi. Ülkedeki 6'ncı ebola kurbanı olan doktorun Liberya'dan geldiği Nijerya'da virüsten ölen Patrick Sawyer'un arkadaşını tedavi eden kişi olduğu öğrenildi. Öte yandan Burundi'de ebola salgını korkusu nedeniyle halk tokalaşma yerine yumuruk tokuşturmaya başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebola gerçeği suretinden beter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN