Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı dünya basınında

Giriş Tarihi: 29.8.2014 01:34 Güncelleme Tarihi: 29.8.2014 12:10
Dünya basını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı olarak yemin ederek göreve başlamasına geniş yer ayırdı.

Hollanda NOS televizyonu, "Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak yemin etti" başlığıyla duyurduğu haberinde Erdoğan'ın Türkiye'de doğrudan seçilen ilk cumhurbaşkanı olduğunu hatırlattı.

Erdoğan'ın 10 Ağustos'ta yapılan seçimin ilk turunda seçilmeyi başardığı belirtilen haberde, "Erdoğan, cumhurbaşkanlığı için parlamentoda yemin etti. 5 yıllığına seçilen Erdoğan'ın selefinden daha farklı bir cumhurbaşkanlığı yapması bekleniyor" ifadelerine yer verildi. Haberde, ayrıca 2003'ten bu yana başbakan olarak görev yapan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olduktan sonra bu görev için vekaleti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na verdiği kaydedildi.

Ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi De Telegraaf ise haberi, dünkü AK Parti kongresindeki fotoğraf eşliğinde, "Erdoğan Türkiye'nin cumhurbaşkanı olarak yemin etti" başlığıyla duyurdu. 2003'ten itibaren Başbakanlık yapan Erdoğan'ın bugünkü yemin töreniyle cumhurbaşkanlığı görevine başladığını yazan gazete, muhalefetteki CHP milletvekillerinin yemin töreni öncesi TBMM Genel Kurul salonunu terk ettiği ayrıntısına yer verdi. Gazete, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı yemin törenine Hollanda'yı temsilen Dışişleri Bakanı Frans Timmermans'ın katıldığını da yazdı.

Volkskrant gazetesi de Erdoğan'ın Türkiye'nin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olduğunu ve 5 yıl bu görevi yapacağını bildirdi. Yaklaşık 10 yıldır Türk siyasetinde hakim olan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olduktan sonra başbakanlığa vekalet etmesi için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na yetki verdiğini hatırlatan gazete, Davutoğlu'nun yeni hükümeti kurmakla da görevlendirileceğini duyurdu. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Erdoğan'a yönelik eleştirilerine de yer verilen haberde, CHP milletvekillerinin yemin töreni öncesi TBMM Genel Kurul'unu terk ettiği kaydedildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı dünya basınında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN