Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD müzik ve tarih derslerini yasakladı

Giriş Tarihi: 29.8.2014 09:02

IŞİD'e bağlı Eğitim Kurulu'nun, Suriye'de örgütün kontrolündeki bölgelerde birçok dersi müfredattan çıkardığı belirtildi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün, Suriye'de kontrolü sağladığı bölgelerde eğitim kurumlarında müzik, tarih ve din kültürü gibi bazı dersleri yasakladığı bildirildi.

Sosyal paylaşım sitelerinde yayımlanan IŞİD'e bağlı "Eğitim Kurulu'nun çıkardığı genelgede", Esed rejiminin eğitim müfredatında yer alan müzik, tarih ve din kültürü derslerinin yanı sıra uygunsuz gördüğü bazı kavramları değiştirerek programdan çıkardığı belirtildi.

Suriye ulusal marşının her yerden kaldırılacağı ifade edilen genelgede, Suriye Arap Cumhuriyeti tabirinin "Ed-Devletu'l İslamiyye (İslam Devleti)" olarak değiştirildiği aktarıldı.

Ulusalcılık ve ırkçılık anlayışının terk edildiği ve aidiyetin sadece İslam dinine verildiği belirtilen genelgede, matematik alanında faizin meşru gösterilmesine yol açacak örneklere izin verilmeyeceği kaydedildi.

Darwin teorisiyle ilgili olan veya yaratılışı inkar eden her türlü bilimsel bilginin silineceği bildirilen genelgede, müfredattan çıkarılan dersler şöyle sıralandı:

"Sanat ve müzik eğitimi, ulusal eğitim, sosyal bilgiler, tarih, güzel sanatlar, beden eğitimi, felsefe, sosyoloji, psikoloji, din kültürü dersleri."

KAÇIRILAN BİR LÜBNAN ASKERİ IŞİD TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ


Lübnan'ın Suriye sınırındaki Arsal kasabasında kaçırılan bir Lübnan askerinin, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünce öldürüldüğü bildirildi.

Terör örgütü IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi'nin torunu olduğunu söyleyen Ebu Musab adlı IŞİD militanı, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yaptığı açıklamada, Arsal'daki çatışmalarda kaçırılan Lübnan askerinin, boynu kesilerek öldürüldüğünü belirtti.

Ebu Musab, açıklamasının altında askerin cesedinin fotoğrafını paylaşırken, görüntülerinin ise daha sonra yayınlanacağını ifade etti.

Konuya ilişkin Lübnan makamlarından henüz resmi açıklama yapılmadı.

Lübnan'ın Suriye sınırındaki Arsal bölgesinde ordu birlikleri ve Suriye'den gelen silahlı gruplar arasında 2 Ağustos'ta başlayan çatışmalar, 7 Ağustos'ta son bulmuştu. Arsal kırsalına giren Nusra Cephesi ve IŞİD terör örgütü militanları, varılan ateşkes uyarınca kademeli olarak bölgeden çekilirken 20'den fazla askeri rehin almış, daha sonra içlerinden 8'ini serbest bırakmıştı.

Ordu güçlerinin, IŞİD liderlerinden olduğu iddia edilen Ebu Ahmed el-Cuma'yı, Arsal'daki askeri barikatı geçişi sırasında gözaltına almasından sonra bölgede yeniden çıkan çatışmalarda, 17 asker ölmüş, 86 asker yaralanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD müzik ve tarih derslerini yasakladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN