Gözler Gazze’deyken Batı Şeria’da neler yaptılar?

İsrail 7 Temmuz’da Gazze saldırılarını başlattı. 26 Ağustos’a kadar tam 51 gün boyunca 2 bin 150 Filistinli katledildi.

Giriş Tarihi: 30.8.2014 16:14
Peki yaz mevsimi boyunca Batı Şeria'da neler yaşandı? İsrail'in Kudüs, Batı Şeria ve Gazze yani genel olarak tüm Filistin topraklarını hedef alan saldırı süreci 12 Haziran'da başladı.

O tarihte Batı Şeria'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimciyi bulmak için 2 bin asker, Batı Şeria'nın altını üstüne getirdi.

12 Haziran'dan itibaren Batı Şeria'da başlatılan operasyonlar yerleşimcilerin cesetlerinin bulunmasının ardından Gazze'ye sıçradı.

İsrail askerleri 12 Haziran'dan bu yana Batı Şeria'da 32 Filistinliyi katletti, 1397 Filistinli ise yaralandı.

Aynı periyodda 1753 Filistinli göz altına alındı, yani bir günde ortalama 24 kişi İsrail askerleri tarafından esir alındı.

İsrail askerleri Batı Şeria'da gelişi güzel bir şekilde yaptıkları gece baskınlarında 1573 eve usulsüz olarak girdi. Bir günde ortalama 21 eve operasyon düzenlendi.

İsrail Gazze'ye saldırırken tüm gözler bu katliam operasyonlarındaydı. Batı Şeria'da ise cinayet ve tutuklamalarla devam eden süreçte bir de işgal yaşandı. İsrail, Batı Şeria'da Filistinlilere ait onlarca binayı buldozerlerle yıktı yerlerine Yahudiler için yerleşim birimleri inşa ettirdi.

Bu süreçte Batı Şeria'da 1472 yeni yerleşim birimi inşa edildi. Ayrıca 6 bin konut için de inşaat kararı çıkarıldı.

12 Haziran'da kaybolan ardından cesetleri bulunan 3 yerleşimcinin intikamı için Filistinlilere yönelik ırkçı saldırılar da bu dönemde başladı.

Kudüs sokaklarında "Araplara ölüm" diye slogan atarak yürüyüşler düzenleyen Yahudiler, 16 yaşındaki Muhammet Ebu Hudayr adlı Filistinli çocuğu benzinle yakmak suretiyle katletti. Muhammed'in 14 yaşındaki kuzeni Tarık Ebu Hudayr ise İsrail polisleri tarafından öldüresiye dövüldü.

Batı Şeria'daki yerleşimci terörü sırasında Filistinlilere yönelik tam 249 ayrı saldırı düzenlendi. Bu saldırıları genellikle Price Tag yani Fiyat Etiketi adlı aşırı sağcı yerleşimcilerin oluşturduğu terör örgütü düzenledi. Günde ortalama 3 ayrı saldırı gerçekleştirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözler Gazze’deyken Batı Şeria’da neler yaptılar?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN