Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'1 aylık tuvalet kâğıdı stoklayın'

Giriş Tarihi: 31.8.2014

Japon hükümeti deprem gibi felaketlerde hijyenden ödün vermemek için halkı en az 1 ay yetecek kadar tuvalet kâğıdı stoklamaya çağırdı

1 Eylül 1923'te 100 binden fazla kişinin ölümüne neden olan Kanto depreminin yıl dönümünde düzenlenen Milli Felaket Günü kapsamında Japonya'nın başkenti Tokyo'da gerçekleştirilen bir sergide konuşan Sanayi Bakanı Yukio Edano, "Felaketlere karşı hazırlıklı olun" dedi. Edano, "Bu fırsattan yararlanın ve lütfen evinizde tuvalet kâğıdı stoklayın" diye konuştu. Olası bir felaketten sonra pazarın normal seyrine en az 1 ay sonra tekrar kavuştuğunu söyleyen Edano, biriktirilmesi gereken tuvalet kâğıdı miktarının bu nedenle az 1 aylık olması gerektiğini vurguladı.

2011'DE SORUN ÇIKTI

Yetkililer, 2011'de Tohoku'yu vuran 9 büyüklüğündeki depremden sonra yaşanan tedarik sıkıntısını örnek göstererek, kullanılabilecek tuvalet kâğıdı miktarının felaketlerden sonra azaldığını söylüyor. Depremden sonra ailelerin mağazalara adeta saldırdığı, başkent Tokyo gibi felaketten uzak yerlerde bile yoğunluk nedeniyle dükkânların kapanmak zorunda kaldığı belirtiliyor. Tuvalet kâğıdı üretimi, deprem riski altında olan Şizuka'da yoğunlaşmış durumda. Japonya Hükümeti evlerde gıda, tuvalet kâğıdı, el feneri ve içme suyu gibi temel ihtiyaç malzemelerini bulundurmaya yönelik düzenli olarak halka çağrıda bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'1 aylık tuvalet kâğıdı stoklayın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN