Türkiye'nin en iyi haber sitesi

13 yaşındaki IŞİD savaşçısı Muhammed, vahşeti anlattı

Giriş Tarihi: 31.8.2014
Irak'ta henüz 13 yaşında zorla IŞİD saflarına katılan ve kamptan kaçan çocuk yaşadıklarını CNN'e anlattı:

Taşlanarak öldürülen kadınları ve oruç tutmuyor diye çarmıha gerilip günlerce teşhir edilenleri gördüm

Dinimi çok seviyorum ama İslam adına 'kafirleri' niye öldürmem gerektiğini de asla anlayamadım

Suriye ve Irak'ta yaptığı katliamların ardı arkası kesilmeyen terör örgütü IŞİD'in elinden kaçmayı başaran 13 yaşındaki Muhammed adlı çocuk, yaşadıklarını ve tanık olduğu vahşeti ABD'nin CNN kanalına anlattı. Yaşıtları gibi sokakta oyun oynamak yerine başına geçirdiği siyah kar maskesi ve elinde Kalaşnikofuyla IŞİD'in Suriye'deki eğitim kamplarına katılan ve gerçek ismini kullanmak istemeyen Muhammed, hikâyesine "Arkadaşlarım ve ben camide ders çalışıyorduk. Yanımıza gelip cihada katılmamız gerektiği konusunda ders verdiler. Ben gitmek istedim, ancak babam izin vermedi" sözleriyle başlıyor. Ancak ölümle tehdit edilen baba çaresiz, oğlunun kampa gitmesine izin veriyor.

1 AY SONRA ASKERİ EĞİTİM

Muhammed yaşadıklarını anlatırken, "İlk 30 gün uyuduk, uyandık, koştuk ve kahvaltı yaptık, Kuran ve Hadis eğitimi gördük. Ancak sonra başta Kalaşnikoflar olmak üzere silahlar ve diğer askeri ekipmanlar konusunda dersler aldık" sözleriyle kamptaki günlük faaliyetlerini özetliyor. Küçük çocuk, kamplarda militanlar tarafından çocuklara korkunç şeyler izlettiklerini de belirtiyor. Ramazanda oruç tutmayan bir adamın çarmıha gerildiği yerde 3 gün boyunca teşhir edildiğine de şahit olan Muhammed, zina işlediği suçlamasıyla taşlanarak öldürülen bir kadını izlediklerinden de bahsediyor. Muhammed, kamptaki çocukların da diğer militanlar gibi kendini halife ilan eden Ebu Bekir el-Bağdadi'ye bağlılığını ilan ettiklerini de sözlörine ekliyor.

BABASI KAÇIRIP TÜRKİYE'YE GETİRDİ

Birkaç ziyaret girişiminden sonra oğlunu kamptan kaçırmayı başaran ve Türkiye'ye getiren baba ise, "O yalnızca bir çocuk olsa da, onu cennette olacağını söyleyip kandırarak intihar bombacısı yapabilirlerdi" diyerek duyduğu endişeyi dile getiriyor.

'İSLAM DİNİ AFFETMEK ÜZERİNEDİR'
Okula başlamak için çok büyük olduğunu düşündüğü için eğitimine devam etmek istemeyen Muhammed ne yapacağını bilmiyor. Babasının mesleği olan ticareti öğrenebileceğini söyleyen çocuk sözlerini, "Dinimi seviyorum. Ama 'kafirlerle' neden savaşmam gerektiğini asla anlayamadım. IŞİD gelmeden önce babamla namaza giderdim. Babam bana İslam'ın savaşmak hakkında olmadığını, aksine sevmeyi ve affetmeyi gerektirdiğini öğretti" diye tamamlıyor. DIŞ HABERLER
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
13 yaşındaki IŞİD savaşçısı Muhammed, vahşeti anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN