Tutuklu sayısı yedi bini geçti

Giriş Tarihi: 31.8.2014

İsrail'in ağustos ayında Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te tutukladığı 597 kişiyle birlikte, tutuklu Filistinli sayısı 7 bini geçti. Haziran ayından bu yana sorgulanan Filistinlilerin sayısının ise 2 bini bulduğu açıklandı

Ateşkesin ilanına kadar Gazze'yi 50 gün boyunca yoğun bombardıman altında tutan İsrail, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de tutuklama ve göz altıları sürdürdü. Sadece ağustos ayında 597 kişinin tutuklandığı belirtilirken, İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinli sayısının 7 bini aştığı kaydedildi. Tutuklama ve göz altıların çoğu Doğu Kudüs ve El Halil kentinde gerçekleşti. Merkezi Ramallah'ta bulunan Filistinli Tutsaklar Birliği'nin yaptığı açıklamaya göre, haziran ayında El Halil kentinde 3 Yahudi gencin kaçırıldıktan sonra ölü bulunmasından ağustos ayı sonuna kadar gözaltına alınıp sorgulanan Filstinli sayısı da 2 bine ulaştı. Filistinli Tutsaklar Birliği, gözaltı ve tutuklama olaylarının çoğunun, İsrail'in Gazze operasyonlarını protesto için düzenlenen eylemler sırasında yaşandığını belirtti. Doğu Kudüs ve El Halil'den sonra, Ramallah, Cenin ve Beytullahim, en çok Filistinlinin tutuklandığı kentler olarak sıralandı. 12 Haziran'da El Halil'deki bir illegal Yahudi yerleşkesi yakınlarında Naftali Frenkel, Gilad Şaer ve Eyal Yifrah adlı üç Yahudi genç kaçırılmış, kayıp gençler 30 Haziran günü yine El Halil'de öldürülmüş olarak bulunmuştu. İsrail yetkili makamları olaydan Hamas'ı sorumlu tutmuş, ancak bu konuda yeterli kanıta ulaşılamamıştı. Daha sonraysa, gençlerin katledilmesinin sorumluları olarak iki Filistinli tutuklanmış, bu kişilerin, sorgularında olayı itiraf ettikleri belirtilmişti. Hamas Politbüro Şefi Halid Meşal, kaçırılma ve öldürülme eyleminden haberlerinin olmadığını açıklamıştı.

Ateşkesle birlikte Gazze sahilleri cıvıl cıvıl
İsrail'in 51 gün boyunca aralıksız sürdürdüğü saldırıların ardından geçtiğimiz günlerde ilan edilen ateşkesle birlikte, Gazzeliler de sahillere akın ederek denizin tadını çıkarmaya başladı. 2 binden fazla insanın ölmesine neden olan saldırıların bıraktığı izlere rağmen, binlerce Gazzeli eğlenerek acılarını unutmaya çalışıyor. Hamas, Batı Şeria'daki El-Birah ve Tulkerm kentlerinde ateşkesi kutlama etkinlikleri düzenledi. Etkinliklere telefonla katılan Hamas yetkilisi Halil el-Hayye, "Gazze'ye açılan savaş Filistin'i birleştirdi. Direniş kazandı" dedi. Öte yandan, Gazze'nin konut sorununun ise en az 20 yıl sonra baş edilebilir noktaya gelebileceği kaydediliyor. BM, konut sıkıntısının halledilebilmesi için gereken miktarın ise en az 6 milyar dolar olduğunu açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tutuklu sayısı yedi bini geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN