'Kocakarı' cenazesinden Ebola salgınına dönüştü

Science dergisinde yayımlanan bir makalede ebola salgınının çıkış öyküsü anlatıldı: Salgın, Sierra Leone'de bir köyde virüsün bulaştığı kişilere kocakarı ilaçları yapan bir büyücünün cenazesinde başladı

Giriş Tarihi: 1.9.2014
Batı Afrika'da ortaya çıkan ve hızla yayılan ebola virüsü kaynaklı salgının kökeni ve hastalığın tedavisiyle ilgili bilimsel çalışmalar devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre eboladan ölenlerin sayısı iki bine yaklaşıyor. Dünyanın en saygın bilimsel yayım organlarından Science dergisinde yayımlanan bir makale, virüsün kısa sürede yayılmasının ardındaki şaşırtıcı olaylara da değindi. Makaleye göre Gine'de ortaya çıkan Ebola, virüse yaklaşık 400 kurban veren Sierra Leone'ye sadece bir kadın yüzünden yayıldı. 2013'ün aralık ayında Gine'de baş gösteren Ebola, halk arasında "gizemli hastalık" olarak biliniyordu. Gine-Sierra Leone sınırındaki bir köyde yaşayan ve halk dilinde kocakarı ilaçları olarak bilinen ilaçlar yapan "şifacı-büyücü" yaşlı kadın bu gizemli hastalığı iyileştirebileceğini iddia ediyordu. Hastalar akın akın Sierra Leoneli bu büyücü kadının yanına gitmeye, şifayı orada aramaya başladı. Kadının geleneksel yöntemleri ve kocakarı ilaçları işe yaramadı. Kendisi de virüse yakalanan kadın mayısta hayatını kaybetti. Çevre köylerden yüzlerce kişi, saygı duyulan bu şifacının cenazesine geldi. Bilim adamlarının araştırmalarına göre olayın ardından Sierra Leone'deki Ebola hastalarının sayısında patlama yaşandı. Cenazeye katılan 14 kadın daha hayatını kaybetti, onların cenazesine gelenlere de hastalık bulaşınca, yüzlerce kişinin hayatına mâl olan zincirleme bir reaksiyon meydana geldi.

Makaleyi yazan 5 sağlıkçı da öldü
Ebola'nın ortaya çıkışı, yayılma süreci, moleküler yapısı ve salgınla mücadele konusuna değinen makaleyi hazırlayan araştırmacılardan 5'i hastalık yüzünden hayatını kaybetti. Sierra Leone'deki Kenema Devlet Hastanesi'nde çalışan 5 görevli, katkıda bulundukları makalenin yayımını göremeden hayata veda edince, birlikte çalıştıkları 53 bilim insanı da bu detaylı makaleyi onlara adadı. ABD'li bir ilaç firması tarafından üretilen deneysel ZMapp ilacını kullanan Liberyalı iki sağlık çalışanı da Ebola'dan kurtularak taburcu edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kocakarı' cenazesinden Ebola salgınına dönüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN