Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'den Rusya'ya ağır yaptırım

AB Komisyonu, Rusya'nın tüm kamu petrol ve silah şirketlerinin fonlanmasının yasaklanmasını teklif etti.

Giriş Tarihi: 3.9.2014 20:40
AB üyeleri, Ukrayna'nın doğusundan askerlerini geri çekmemesi halinde Rusya'ya yaptırımları ağırlaştırmaya hazırlanıyor.

AB Komisyonu'nun üye ülkelere gönderdiği taslak yaptırımlarda, Rusya'nın kamu kontrolündeki petrol ve silah şirketlerinin fonlanmasının yasaklanması isteniyor.

Komisyon'un teklifi onaylanırsa Rus petrol şirketlerinin tahvil ve hisse senedi çıkararak ya da sendikasyon kredisi kullanarak Avrupa piyasalarından borçlanması engellenmiş olacak.

AB üyelerinin gündeminde Rusya'ya petrol ve yan sektörlerde yüksek teknoloji ihracatını daha da kısıtlayacak önlemler de yer alıyor.

AB Komisyonu, üye ülkelerden, Rusya'nın, Dünya Kupası ve Avrupa şampiyonaları dahil uluslararası spor ve kültür etkinliklerinden izole edilmesinin de tartışılmasını istedi. Ancak üye ülkelerin çoğu, bu aşamada Rusya'nın 2018 FIFA Dünya Futbol Şampiyonası'na evsahipliği yapması kararının gözden geçirilmesine sıcak bakmıyor.

AB'nin ekonomik ve ticari yaptırımlarına tarım ve gıda ambargosuyla cevap veren Moskova yönetiminin bir sonraki adımının otomotiv sektörü olacağını açıklaması, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Macaristan gibi ülkeleri düşündürüyor. Yine de Ukrayna'nın doğusunda çatışmaların devamı ve Rus askerlerinin geri çekilmemesi halinde AB'nin ekonomik ve ticari yaptırımları ağırlaştırması bekleniyor.

Geçen hafta Brüksel'de toplanan AB zirvesinde Rusya'ya Ukrayna'daki askeri varlığını derhal geri çekmesi çağrısı yapılmış ve AB Komisyonu'ndan ilave yaptırım önerilerini hazırlaması istenmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den Rusya'ya ağır yaptırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN