Almanya'dan IKBY'ye askeri yardım

Giriş Tarihi: 4.9.2014 14:44

Almanya'nın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) göndereceği askeri teçhizat ve malzemelerin bu gece kargo uçağıyla yola çıkarılacağı bildirildi.

Alman Silahlı Kuvvetleri'nden (Bundeswehr) yapılan yazılı açıklamada, IŞİD ile mücadele eden peşmerge güçlerine verilecek askeri teçhizat ve malzemeleri taşıyan kargo uçağının saat 24.00'te Leipzig Havalimanı'ndan hareket edeceği kaydedildi.

İlk aşamada gönderilecek yardımların silah ve mühimmat içermediğine işaret edilen açıklamada, "Bu yardımın amacı Irak hükümetini ve Kürt bölgesel yönetimini terör grubu IŞİD'e karşı desteklemektir" ifadesi kullanıldı.

Bu gece gönderilecek malzeme ve teçhizatın yaklaşık 9 bin 500 parçadan oluştuğu, 4 bin askeri kask, 4 bin koruyucu yelek, 680 gece görüş gözlüğü, 700 telsiz, metal detektörler, 30 mayın arama detektörü ve 40 bomba imha araç-gereci içerdiği kaydedildi.

Alman haber ajansı DPA, Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberde, bir süredir Müritz'teki askeri üste sevkıyata hazır bekleyen malzemelerin Leipzig Havalimanı'na sevk edildiğini bildirdi. Yetkililer, askeri yardım malzemelerini taşıyacak Antonov tipi kargo uçağının Leipzig'den Bağdat'a uçacağını, burada Irak makamları tarafından yapılacak kontrollerin ardından uçağın cuma günü akşam saatlerinde Erbil'e hareket edeceğini kaydetti.

SİLAH VE MÜHİMMAT GELECEK HAFTALARDA GÖNDERİLECEK


Almanya hükümeti hafta sonunda yaptığı toplantıda, IŞİD tehdidine karşı IKBY'ye askeri teçhizatın yanı sıra silah ve mühimmat yardımında da bulunmayı kararlaştırmıştı. İlk aşamada 4 bin kişilik peşmerge gücünün ihtiyaçlarını karşılayacak silah ve mühimmatın gelecek haftalar içinde üç aşamada gönderileceği bildirilmişti. Alman Savunma Bakanlığı, IKBY güçlerine ilk aşamada 4 bin G3 piyade tüfeği, 1 milyon mermi, 4 bin P1 tipi tabanca, 500 bin mermi, 20 MILAN tanksavar sistemi ve 300 tanksavar füze, 100 bazuka, 5 bin el bombası ve 50 askeri aracın gönderileceğini duyurmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya'dan IKBY'ye askeri yardım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN