Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fransa'dan Rusya'ya gemi şoku!

Rus generallerin 2008 yılında, "Öyle bir gemimiz olsaydı Gürcistan'ı 40 dakikada yenerdik" dedikleri Mistral'in satışı askıya alındı.

Giriş Tarihi: 4.9.2014 07:30 Güncelleme Tarihi: 4.9.2014 07:34
Fransa, Rusya'ya sattığı ancak teslimatını henüz yapmadığı taarruz maksatlı havuz doklu amfibik çıkarma ve helikopter gemilerinin teslimatını askıya aldığını duyurdu.

Fransız Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, kararın Ukrayna krizi nedeniyle alındığı açıklandı.
Açıklamada, ateşkes perspektifine rağmen Ukrayna'daki ciddi durum nedeniyle savaş gemilerinin teslimatı için "koşulların oluşmadığı" belirtildi.
Kısaca "Mistral" olarak adlandırılan ileri teknoloji donanımlı 2 savaş gemisinin satışı için 2011 yılında Rusya ile Fransa arasında, değeri 1,2 milyar Euro olarak belirtilen bir kontrat imzalanmıştı. Gemilerden ilkinin bu yıl Ekim ayında Rusya'ya teslim edilmesi konusunda mutabakata varılmıştı.

Ukrayna krizinin başlangıcından bu yana başta ABD ve İngiltere olmak üzere birçok Batı ülkesi, aynı zamanda teknoloji transferi anlamına gelen bu satışa karşı çıkmaktaydı. Ancak Paris bugüne kadar bu çağrılara sessiz kalmayı tercih ediyordu.

Gerçek bir savaş makinası olan Mistral, güvertesinde 16 adet taarruz helikopterinin yanı sıra, 40 adet ana muharebe tankı ya da 13 ana muharebe tankının da yer aldığı 70 adet zırhlı araç, 4 amfibi botu ve 450 tam teçhizatlı askeri taşıyabiliyor.

Mistral, çıkarma ve taarruz kabiliyetlerinin yanı sıra, öz savunma maksatlı 2 Simbad hava savunma füzesi, 2 adet 30 mm Breda-Mauser topu ve 4 adet 12.7 mm'lik makineli tüfek de içeriyor.

Rus generaller, 2008 yılında Gürcistan'a askeri müdahale sırasında yaptıkları açıklamalarda, "Mistral gibi bir gemimiz olsaydı Gürcistan'ı 40 dakikada yenerdik" şeklinde konuşmuşlardı.

KAYNAK: Ntv

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'dan Rusya'ya gemi şoku!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN