Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya: Yardım etmeye hazırız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'da krizin çözümüne yönelik taraflara yardım etmeye hazır olduklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 4.9.2014 11:38
Moskova'da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenter Asamblesi Başkanı İlkka Kanerva ile görüşmesinin ardından konuşan Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün açıkladığı 7 maddelik barış planını değerlendirdi.

Lavrov, "Putin'in barışçıl çözüm planı çağrısının öncelikle Kiev, Luhansk ve Donetsk'de duyulmasını umut ediyoruz. AGİT'le beraber temas grubu kapsamında Ukrayna'da taraflara istikrar yolunda yardım etmeye hazırız" ifadelerini kullandı.

Ukrayna krizinin en sıcak bölgesinin ülkenin güneydoğusu olduğuna vurgu yapan Lavrov, "Ancak diğer bölgeleri de unutmayacağız. Ukrayna'da şu an bir iç savaş yaşanıyor ve sivil halk arasında kayıplar var. Şu an orada yaşananlar büyük problem teşkil ediyor" diye konuştu. Lavrov ayrıca, Batı'nın Ukrayna krizindeki samimiyeti konusunda büyük problem oluştuğunu öne sürdü.

Kanerva ise Ukrayna'nın doğusunda ve Rusya-Ukrayna sınırında tansiyonun yükselmesinden dolayı derin endişe duyduklarını ifade etti.

Putin, Ukrayna'nın doğusunda yaşanan krizin çözümüne ilişkin 7 maddelik "istikrar planı" açıklamıştı. Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ise Putin'in, Donbas krizinin çözümü için teklif ettiği önerileri, "Rusya yanlısı ayrılıkçıları kurtarma planı" olarak nitelendirmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya: Yardım etmeye hazırız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN