Ukrayna'da ateşkes muamması

Giriş Tarihi: 4.9.2014

Ukrayna, Rusya'yla ateşkes için anlaşma sağlandığını duyurdu. Ancak Moskova yönetiminden, "Ateşkese varamayız, çünkü çatışmanın tarafı değiliz" açıklaması geldi. Putin ise kendi barış planını sundu

Ukrayna'nın doğu kesiminde Rusya yanlılarıyla merkezi hükümet arasındaki çatışmalar ülkeyi iç savaş durumuna sürüklerken, krizle ilgili dün ilginç bir diplomasi trafiği yaşandı. Kiev yönetimi, Rusya'yla kalıcı bir ateşkes için anlaşmaya varıldığını duyurdu. Galler'de bugün başlayacak olan NATO zirvesinden bir gün önceye denk gelmesiyle dikkat çeken açıklamaya, Rusya anında cevap verdi. Kremlin Sarayı, "Herhangi bir ateşkes anlaşmasına varmamız fiilen mümkün değil, çünkü Ukrayna'daki çatışmaların tarafı değiliz" karşı açıklamasında bulundu. Ülkenin doğu kesimindeki Donetsk ve Luhansk kentlerinde kendi kuvvetleriyle merkezi hükümetin birliklerini püskürten Rusya yanlıları ise, Kiev'in ateşkes açıklamasının kendilerini bağlamadığını kaydetti. Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, göreve gelmesinin ardından haziran ayında 10 günlük tek taraflı ateşkes ilan ettiğini belirtmiş, ancak ayrılıkçı gruplar bunu da dikkate almamıştı. Şubat ayında olayların ilk patlak vermesinden bu yana en az 2 bin 500 kişinin hayatını kaybettiği Ukrayna'da 250 binden fazla insan ülke içinde göç etmek durumunda kalırken, 800 bin dolayında kişi ise Rusya'ya kaçmıştı.

PUTİN'İN BARIŞ PLANI

Krizin nasıl sonuçlanacağı henüz kestirilemezken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün kendi barış planını ortaya attı. Rusya yanlısı milislerin, "ilerledikleri noktada" durmalarını ve Ukrayna'nın da ülkenin doğusundaki bütün askerlerini geri çekmesini öngören plana Kiev hükümetinden henüz cevap gelmedi.

Rus gazeteci, Ukrayna'da öldürüldü
Geçtiğimiz ayın ilk günlerinden beri kayıp olan Rus devlet televizyonu RT ve resmi haber ajansı RIA-Novosti çalışanı Rus fotoğrafçı Andrei Stenin'in Ukrayna'da öldürüldüğü ortaya çıktı. Haber, RT televizyonundan yapılan resmi açıklamayla duyulurken, 33 yaşındaki gazetecinin aracının Donetsk yakınlarında yakıldığı, kendisinin de olayda hayatını kaybettiği belirtildi. Rusya, Stenin'in Ukrayna makamlarınca alıkonulduğunu açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'da ateşkes muamması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN