Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 saniye içinde her kapıyı açan anahtar

Doğu Avrupa'da 1970'lerde ajanların kapı açmak için kullandığı "Bulgar anahtarı" adlı maymuncuk sayesinde İtalya'da özellikle yazlık ev soygunlarında artış oldu

Giriş Tarihi: 5.9.2014
Doğu ülkelerindeki hırsız çetelerinin kapıları açmak için kullandığı "Bulgar anahtarı" olarak adlandırılan alet, bütün kilitleri 30 saniye gibi kısa bir sürede açabilme özelliğine sahip. İtalyanların özellikle yazın korkulu rüyası haline gelen bu esrarengiz alet için, ev sahipleri acilen bir çözüm bulunmasını istiyor. İtalya'da hırsızlar, iki yıldır genellikle yazları evlere girmek için "Bulgar anahtarı" kullanmaya başladı. Bu alet sayesinde 30 saniye içerisinde istedikleri kapıyı açabilen hırsızlar, yaz tatiline çıkan ev sahiplerinin de korkulu rüyası oldu.

ÇARE EK KİLİT SİSTEMİ
Habere, Bulgar basını da geniş yer verdi. Bu aletin doğudaki hırsızların bir numaralı silahı olduğunu vurgulayan Bulgar basını, aletin 1970'lerde soğuk savaş dönemindeyken elçilikler ve diğer düşman evlerinin kapılarını açmak amacıyla tasarlandığına yer verdi. Avrupa'da çok farklı kilit sistemleri olmasına rağmen, anahtar kullanılan her kapının kilidini açabilmesi ise İtalyanları şaşırttı. Kilidin içerisine sokulduğunda, anahtarın girdiği yuvalara girecek kadar açılan ve iki parçadan oluşan alet, bu sayede anahtar kalıbının çıkarılmasını ve orijinal anahtarın kopyalanmasını sağlıyor. İtalyan bir anahtarcı ise bu yönteme çare olarak, uzaktan kumanda ile devreye giren ikinci bir ek kilit sistemi geliştirdi. Ancak bunun hırsızları ne kadar engelleyebileceği ise henüz bilinmiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 saniye içinde her kapıyı açan anahtar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN