Ebola salgını artık yüzer yüzer öldürüyor

Giriş Tarihi: 5.9.2014

Batı Afrika ülkelerinde baş gösteren ebola virüsü kaynaklı salgın gün geçtikçe daha çok can alıyor. Diğer ülkelerin "bize de bulaşır" korkusuyla uyguladığı izolasyon tüm kıtayı yalnızlaştırıyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün son verilerine göre Batı Afrika ülkelerinde başlayan ebola virüsü kaynaklı salgında ölenlerin sayısı 2 bine ulaştı. Dünyayı korkutan ise salgının yayılma hızının her geçen hafta katlanarak artması. Vakaların tekli sayılarla ifade edildiği günlerden her gün yüzlerce kişinin ölüm haberinin verildiği günlere geldi. Rapor edilmemiş vakalarla birlikte ebola virüsünün bulaştığı insan sayısının kısa sürede 20 bine ulaşacağı tahmin ediliyor. Ebola salgını yayılmaya devam ettikçe endişeler de bir tür psikoza dönüşüyor. Ancak Afrika kıtası krizin faturasını tek başına ödeyeceğe benziyor. Zira Batı Afrika'ya uçak şirketleri ile uygulanmaya başlayan izolasyon tüm kıtayı zora sokmaya başladı. Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, Afrika'da düzenlenen ebola zirvesinin ardından 5 Ağutos'ta Washington'da düzenlenen zirvede "Ebola Afrika'ya özgü bir hastalık değil. Dünya birlik içinde hastalıktan etkilenen ülkelere yardım etmeye gelmeli" dedi. Sall, bir kıtanın bütünüyle damgalanmasını ve salgının tüm faturasının kendilerine kesilmesini önlemeye çalıştı. Ancak gelişmeler bu yönde olmadı. Amerikalı bir basketbol ekibi hiçbir ebola vakası tam olarak teşhis edilmemesine rağmen Senegal'deki tüm antrenmanlarını, birçok şirket de bölgedeki randevularını iptal etti.

GIDA KRİZİ ORTAYA ÇIKABİLİR

Havayolu şirketleri bölgeye uçak seferlerini iptal etti. Air France da Liberya ve Sierra Leone'ye yaptığı uçuşlarını 2015'e kadar iptal ettiğini duyurdu. Royal Air Maroc virüs nedeniyle bu ülkelere uçuş düzenlememe kararı aldı. Ancak virüsün etkili olduğu bölgeyle bağlantısını sadece Batılı ülkeler kesmek istemiyor. Ekvator Ginesi kıtanın 9 bölgesiyle bağlantısını keserken, Zambiya aralarında Nijerya'nın da bulunduğu 4 ülkeden topraklarına yolcu geçişini engelledi. Çad, Nijerya ile olan sınırını kapattı. Güney Afrika bazı ülkelerden ziyaretçi girişini engelledi. Son olarak Kamerun'un da Nijerya'ya haber vermeden sınırı kapattığı söyleniyor. Uzmanlar uygulanan izolasyon politikalarının gıda krizine neden olacağını söylüyor.

200 UZMAN ÇÖZÜM İÇİN CENEVRE'DE
Cenevre'de Danimarkalı ilaç firması Johnson & Johnson tarafından geliştirilen yeni bir ebola aşısının testlerinin 2015'te başlayacağı bildirildi. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü'nün çağrısıyla 200 uzman virüse karşı tedavi yöntemlerini değerlendirmek üzere İsviçre'nin Cenevre kentinde toplandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebola salgını artık yüzer yüzer öldürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN