Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölü taklidi kurtardı

IŞİD 'in haziran ayında Tikrit'te kurşuna dizdiği 700 dolayında Iraklı askerden birinin, ölü taklidi yaparak hayatta kalmayı başardığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 5.9.2014
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün haziran ayında Irak'ın Tikrit kentini ele geçirirken kurşuna dizdiği Iraklı askerlerle ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) yayımladığı son raporda infaz edilen asker sayısının şimdiye kadar tahmin edilenin neredeyse üç katı olduğu vurgulandı. Rapora göre, öldürülen asker sayısı 560'la 770 arasında. Raporun en dikkat çekici ayrıntılarından biriyse, IŞİD'in katliamlarından ölü taklidi yaparak canını kurtaran Ali adlı bir askerin hikâyesiydi. 23 yaşındaki Ali, HRW yetkililerine 12 Haziran günü Tikrit Üniversitesi yakınlarında 100 kişilik bir IŞİD militan grubu tarafından yakalandıklarını anlattı. Militanların, askerlerin üzerindeki bütün kıyafetleri ve kıymetli eşyaları aldıklarını belirten Ali, daha sonra onları birkaç bölüğe ayırıp kurşuna dizdiklerini söyledi. İnfaz sırasında şans eseri yara bile almayan Ali, daha sonra cesetlerin arasında çöp konteynırına atıldığını, militanların çekilmesiyle bir süre sonra da kaçıp kurtulduğunu belirtti. HRW'nin raporunda, IŞİD'in Tikrit'in 5 ayrı bölgesinde katliam yaptığı da uydu görüntüleri ve bazı tanıkların anlatımlarıyla belgelendi. Öldürülenlerin tamamının Şii olduğu kaydedildi. Yayımladıkları mesajlarda şimdiye kadar ABD ve İngiltere'yi hedef alan IŞİD militanları, dün ilk kez Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i de tehdit etti. Video mesajda, Putin'e Suriye rejimine desteğini çekmesi için çağrıda bulunan örgüt, bu olmadığı takdirde Kafkasya ve Çeçenistan'da saldırılar düzenleyeceğini duyurdu.

Irak'ta hükümet şekilleniyor

Irak'ta hükümet kurma çalışmalarında Şii Ulusal İttifakı'na 14, Kürt Koalisyonu'na 8, Sünni Koalisyonu'na da 8 bakanlık verilmesi konusunda uzlaşmaya varıldı. Çalışmalarda Kürt müzakere heyetinin başkanı Hoşyar Zebari'nin ise Dışişleri Bakanlığı görevini Berham Salih'e devrederek, Başbakan yardımcısı olacağı belirtiliyor.

'Sıradaki hedef Ürdün ve Suudi Arabistan'

Almanya'nın IŞİD ile mücadele için Irak'taki Peşmerge'ye silah yardımı yapma kararı almasından sonra, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, IŞİD'in saldırılarının Irak ve Suriye ile sınırlı kalmayacağı, komşu ülkelere de sıçrayacağı iddiasında bulundu. Steinmeier, IŞİD'in bir sonraki hedefinin Ürdün ve Suudi Arabistan olabileceğini ileri sürdü.

Türkiye'den IŞİD 'e sert tedbir

IŞİD tehdidine karşı Türkiye'nin aldığı sert tedbirler dünya basınında geniş yer buldu. İngiliz basını, Türkiye'nin IŞİD'e akan maddi desteği ve militanların geçişini önlemek adına Suriye sınırındaki kontrolü sıkılaştırdığını yazarken, Alman basını Batı'nın Türkiye ile daha sıkı bir işbirliğine gitmesi gerektiğini vurguladı. ABD basını ise Türkiye'nin, yabancı militanların kullandığı yolu kapatma çalışmalarında bulunduğunu belirtti.

"Bağdadi'nin yardımcısı öldürüldü"

Irak Savunma Bakanlığı, Musul'da gerçekleştirilen hava saldırısında IŞİD komutanlarından birinin öldüğünü duyurdu. Irak devlet televizyonunu ise ölü ele geçirilen komutanın IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'nin yardımcısı Ebu Hacir el Suri olduğunu iddia etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölü taklidi kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN