Destek dibe vurdu bakan istifa etti

Giriş Tarihi: 6.9.2014

Aldattığı eski sevgilisi Trierweiler'in yazdığı kitap nedeniyle zor günler yaşayan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande için halk desteği yüzde 13'e kadar geriledi. Dış Ticaret Bakanı ise göreve geldikten 9 gün sonra istifasını sundu

Eski sevgilisi Valerie Trierweiler'in yazdığı kitapla bir kez daha dünya basınının en çok yer verdiği liderlerden biri haline gelen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, art arda patlak veren krizlerden başını kaldıramıyor. Hollande'ın arkasındaki halk desteği yüzde 13'e kadar düşerken, kabinede bir istifa yaşandı. Ağustos ayında ekonomi bakanının açıklamalarıyla hükümeti devrilen Hollande, işsizlik oranının tavan yapmasıyla boğuşurken Trierweiler'in kitabı piyasaya çıktı. Eski First Lady Trierweiler'in Hollande hakkındaki çarpıcı iddialarına yer verdiği kitap, internetten sipariş rekorları kırıyor. Krizi atlatmanın yolunu arayan Hollande'a biri halktan diğeri kabinesinden iki kötü haber de dün geldi. Araştırmada Hollande'ın arkasındaki halk desteği yüzde 13'e geriledi. "Fransa'yı içinde bulunduğu durumdan Hollande kurtarabilir" diyenlerin oranı ise sadece yüzde 1'de kaldı.

EN AZ DESTEK REKORU

Ankete göre Fransa lideri, 5'inci Cumhuriyet tarihinin en az destek gören cumhurbaşkanı olma rekorunu kırdı. Kabineden gelen kötü haber ise Dış Ticaret Bakanı Thomas Thevenoud'nun istifası oldu. Göreve geldikten sadece 9 gün sonra koltuğu bırakan Thevenoud'nun "kişisel vergilerini açıklamakta bir sorun yaşadığı" bildirildi. Bu kadar kısa sürede istifasını sunan Thevenoud tarihin en kısa süren bakanlığı rekorunun altına imzasını attı.

'OĞLUMUN BAŞI ÜZERİNE YEMİN EDERİM Kİ' DEDİ
Kitapta yer alan cümlelerden bazıları şöyle:
Her anketin yayımlanmasının ardından onun yıkıldığını seyrettim. Hep suçu yükleyecek birilerini arardı. Asla kendine bakmadığı için sorun ya diğerlerinde ya da bendeydi.
Noel'den önce küçük bir törenle evlenecektik. Düğünden bir ay önce kararından vazgeçti. Julie o dönemde hayatındaymış, fakat benim haberim yokmuş. Hollande'ın Julie Gayet ile ilişkisinin ortaya çıkması üzerine; Trierweiler "Ona sorduğumda 'Oğlumun başı üzerine yemin ederim ki anlatılanlar doğru değil ve bir daha bu konu hakkında asla konuşmayacağım' dedi ve söylenenlerin saçmalık olduğunu iddia etti" ifadesini kullandı.

FAKİR LERİ HİÇ SEVMEZ

Trierweiler, Mandela'nın cenazesinde Danimarka Başbakanı Throning-Schmidt ile selfie çektiren Obama'nın yanında somurtan eşi Michelle Obama'nın yüzünü gördüğü zaman "Erkeğini tek kıskanan ben olmadığımı anlayınca mutlu oldum" dediğini de yazdı. Hollande'ın fakirlerle dalga geçmekten hoşlandığını ve onları "dişsizler" diye aşağıladığını anlatan Trierweiler, varlıklı aileden gelmediği için bu aşağılamalardan kendisinin de nasibini aldığını söylüyor. Trierweiler, Hollande'ın kendisine, Victor Hugo'nun Sefiller romanındaki yoksul karakter "Cosette" diye seslendiğini iddia etti.

HAKKINDA ŞİMDİDEN 4 KİTAP...
Hollande-Trierweiler-Gayet aşk üçgeni Fransız okurların bir hayli ilgisini çekmiş durumda... 9 ay önce Closer adlı magazin dergisinin duyurduğu ilişkinin ardından 4 kitap yazıldı bile. Trierweiler'in kitabı dışında "La Favorite" (Gözde), "L'ex" (Eski) ve "Entre Deux Feux" (İki Ateş Arasında) adlı 3 kitap daha raflarda yerini aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Destek dibe vurdu bakan istifa etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN