Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'dan NATO'ya Ukrayna konusunda tepki geldi

Rusya Dışişleri Bakanlığı: "Ukrayna konusunda yapılan açıklamaların tonu ve niteliği, NATO'ya üye ülkelerin Kiev'le Ukrayna topraklarında bu yılın sonuna kadar ortak askeri tatbikat yapma planlarıyla birleşince gerginliğin artması kaçınılmaz görünüyor"

Giriş Tarihi: 6.9.2014 01:47
Rusya Dışişleri Bakanlığı, NATO'nun, ABD ve Barış için Ortaklık ülkelerinin katkıları ile Ukrayna topraklarında gerçekleştireceği tatbikatın bölgedeki gerilimi artıracağını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Galler'in Newport şehrinde yapılan NATO Zirvesi'nde alınan kararlar değerlendirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ukrayna konusunda yapılan açıklamaların tonu ve niteliği, NATO'ya üye ülkelerin Kiev'le Ukrayna topraklarında bu yılın sonuna kadar ortak askeri tatbikat yapma planlarıyla birleşince gerginliğin artmasının kaçınılmaz olduğu görünüyor. Bu adımlar, Ukrayna'daki barış sürecini tehlikeye atacağı gibi, toplumda bölünme alevlerini de körükleyecektir."

NATO Zirvesi'nin sonuçlarının hiç kimseyi şaşırtmayacağı belirtilen açıklamada, Soğuk Savaş döneminde kurulan ittifakın kendi genetik kodlarını değiştirmeyeceği öne sürüldü. Açıklamada, "Zirveden çıkan kararlar, NATO'nun ABD ve birkaç Avrupa başkentinin dikte ettiği politikayı yürüttüğünü gözler önünde sermiştir" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca NATO Zirvesi'nde alınan kararların Rusya tarafından detaylı bir şekilde analiz edileceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'dan NATO'ya Ukrayna konusunda tepki geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN