Ukrayna'da silahlar sustu

Giriş Tarihi: 6.9.2014

Beyaz Rusya'da bir araya gelen ayrılıkçılarla Kiev hükümeti dün ateşkes anlaşması imzaladı. Rusya yanlıları "Ateşkes Ukrayna'ya bağlı kalacağımız anlamına gelmez" diyor

Ukrayna'nın doğusunda 5 aydır süregelen çatışmalar ayrılıkçıların lehinde ilerlerken, ateşkes arayışındaki temsilciler Beyaz Rusya'nın başkenti Minsk'te bir araya geldi. Müzakerelere Kiev heyeti ve Rusya yanlılarının yanısıra Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) yetkilileri de katıldı. Dün yerel saatle 14.00'te başlayan görüşmelerden 18.00 itibariyle ateşkes kararı çıktı. Minsk'teki toplantının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, birliklerine ateşkes emri verdiğini duyurdu. Ayrılıkçı liderlerden Igor Plotnitsky ise "Ateşkes anlaşması, Ukrayna'dan ayrılma kararımızdan vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor" açıklamasında bulundu. Ateşkes kararı ayrılıkçıların Ukrayna'nın Azak Denizi kıyısındaki stratejik Mariupol kentine saldırmaya hazırlandıkları sırada geldi. Geçtiğimiz hafta Ukrayna ordusunun kuşatmasını kırarak karşı saldırıya geçen Rusya yanlıları, büyük bir hızla güneye doğru inmiş, Kiev ordusunun geri çekilmesine neden olmuştu. Mariuopol'ün ayrılıkçıların eline düşmesi durumunda Kiev'in, ülkenin güneyini tamamen kaybedeceği yorumları yapılıyordu.

BİLANÇO 2 BİN 600
Birleşmiş Milletler'e göre ülke nüfusunun 6'da 1'ini barındıran ve ihracatının çeyreğini sağlayan Donetsk ve Luhansk'taki ayrılıkçılarla Kiev ordusu arasındaki çatışmalarda en az 2 bin 600 kişi hayatını kaybetti. Resmi rakamlara göre en az yarım milyon insan da şiddet olayları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'da silahlar sustu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN