Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir ülke 4 gün eve kapanacak

Giriş Tarihi: 7.9.2014

Batı Afrika'da 2 bin 97 kişinin ölümüne neden olan ebola virüsünün en fazla etkilediği ülkelerden Sierra Leone'de, tüm halka 18 Eylül'den itibaren 4 gün evlerinden çıkmama çağrısında bulunuldu

Dünya Sağlık Örgütü tarafından önceki gün yayımlanan bir raporda Batı Afrika topraklarında 2 bin 97 kişinin ölümünden sorumlu olan ebola virüsünün ayrıca 3 bin 944 kişiye bulaştığı belirtildi. Ebolanın en fazla etkilendiği ülkelerden biri olan Sierra Leone'de ise ilginç gelişmeler yaşanıyor. Hastalığın hızla yayılmasından dolayı panik içinde olan yetkililer, halka 18 Eylül'den itibaren 4 gün boyunca evden çıkmamaları yönünde çağrı yaptı. Sierra Leone'de karantinanın etkili bir şekilde uygulanabilmesi için 21 bin kişinin askere alınacağı da kaydedildi. Virüs nedeniyle Liberya'da bin 89, Gine'de 517 ve Sierra Leone'de 491 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca Nijerya'da ebola virüsünde yaşamını yitiren 8 kişi ve 22 vaka istatistiklerde yer almıyor. Eboladan etkilenen ülkelerdeki vakalarda kan ve serum tedavileri uygulanıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün Genel Müdür Yardımcısı Dr. Marie- Paule Kieny, İsviçre'nin Cenevre şehrinde önceki gün 200 sağlık uzmanına hitaben yaptığı konuşmada, ebola virüsünden sağ kalmayı başaran kişilerin kanının, mevcut vakaların tedavisinde etkili olduğunu açıkladı. Zira hayatta kalmayı başaran kişilerin kanlarında antikorlar, virüsle mücadelede etkin rol oynuyor.

BM'DEN KRİZ MERKEZİ

Kieny, "Umudun olmadığına dair var olan algıyı değiştirmeliyiz" diyerek kasımda iki ebola aşısının da uygulanmaya başlayacağını duyurdu. Kieny, "Bir uzlaşmaya vardık" diyerek ebolayla mücadele etmek için artık bir yol haritasının olduğunun sinyalini verdi. Birleşmiş Milletler (BM) Batı Afrika'da ölüm saçan Ebola virüsünü durdurmak için ebola Kriz Merkezi kurulacağını açıkladı. BM Genel Sekreter Ban Ki-moon virüsle savaşmak için 600 milyon dolar kaynak gerektiği ve vakaların alınan önlemlerden daha hızlı arttığını söyledi. Ban, "Hedefimiz ebolanın etkilediği ülkelerde virüsü 9 ay içinde durdurmak ve virüsün uluslararası yayılımını önlemektir" dedi. Ban ayrıca havayolu ve taşımacılık şirketlerinin virüsten etkilenen bölgelere olan uçuşlarını ve deniz seferlerini iptal etmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Ban, "Uçak ve deniz seferlerini iptal etmek ebolanın yayılmasını önlemeyecektir, ancak tıbbi ekipleri bölgedeki insanların yardımına koşmaktan alı koyacaktır" diyerek Batı Afrika'yı izole etmenin çözüm olmadığını vurguladı.

'BU VİRÜS TERÖR DEN BETER'

Sınır Tanımayan Doktorlar'ın Fransa Direktörü Dr. Mego Terzian, Birleşmiş Milletler'in ebolaya yanıt vermek konusunda yetersiz kaldığını söyledi. Terzian, "Ebola terör saldırılarından daha önce ele alınmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir ülke 4 gün eve kapanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN