Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maliki, yeni dönemde de imtiyazlı

Mezhepçi politikalarıyla Irak'ı iç savaşın eşiğine sürükleyen Nuri el Maliki, yeni dönemde başbakan özel danışmanı ya da cumhurbaşkanı yardımcısı olacak

Giriş Tarihi: 7.9.2014
Irak'ta 14 Ağustos'ta Başbakan Nuri el Maliki'nin istifa etmesinin ardından yeni hükümetin kurulma çalışmaları son aşamaya geldi. Yeni Başbakan Haydar Abadi'nin, hazırladığı kabine listesini yarın kamuoyuna duyurması bekleniyor. Bağdat çetin pazarlıklara sahne olurken, Sünnilerin hükümette altı bakanlığa sahip olacağı kesinleşti. Mezhepçi politikalarıyla Irak'ı iç savaşın ve bölünmenin eşiğine sürükleyen Nuri el Maliki'nin ise yeni dönemde de imtiyazlı konumunu koruyacağı belirtiliyor. Hükümet kaynaklarından yapılan açıklamalarda dokunulmazlığa sahip olacağı vurgulanan Maliki için başbakan özel danışmanlığı ya da cumhurbaşkanı yardımcılığı koltuklarından birinin düşünüldüğü de gelen bilgiler arasında.

EN AZ 165 OY ALMALI

Irak kanunlarına göre, cumhurbaşkanı yardımcısı adaylarının mecliste en az 165 oy alması gerekiyor. Maliki'nin, haftalardır sürdürülen koalisyon pazarlıkları çerçevesinde bu garantiyi sağladığı belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maliki, yeni dönemde de imtiyazlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN