Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bombayı attı bırakıp kaçtı

Giriş Tarihi: 8.9.2014

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yaşadığı anıları kitaplaştırarak ülke gündemini sarsan Trierweiler, önceki gece Madagaskar'a uçtu

Bir zamanlar birlikte yaşadığı Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yaşadığı anılarını anlattığı "Merci Pour Ce Moment (O An İçin Teşekkürler) adlı kitabıyla Fransa'da gündemi allak bullak eden Valerie Trierweiler, önceki gece Madagaskar'a uçtu. Medyada tsunami etkisi yaratan kitabın ardından eski First Lady'nin neden böyle bir seyahate çıktığı bilinmiyor. Trierweiler'in dün sabah Fransız dergisi Paris Match için çalışan bağımsız bir fotoğrafçı olan Corentin Fohlen ile adaya gittiği kaydedildi. Fohlen'in Trierweiler'e eşlik ettiği seyahatin mesleki, insani yardım ya da gündemden uzak kalmak amacıyla yapılan bir tatil mi olduğu konusunda medyada çeşitli söylentiler yer alıyor. Ancak başkent Antananarivo'dan iç hatlar uçuşuyla başka bir şehre geçen Trierweiler'in gündemden uzak durmak için bu yolu seçtiği tahmin ediliyor.

İŞ GEZİSİ OLABİLİR
Trierweiler'in sır gibi sakladığı seyahat için uçak biletlerini Fransa'nın doğusunda faaliyet gösteren Lagard Active'e bağlı bir seyahat şirketinden satın alması ise dikkatleri çekti. Zira Trierweiler'in kendisinin de çalışanı olduğu Paris Match dergisi, Lagard Active şirketler grubuna bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Bu nedenle seyahatinin profesyonel bir ziyaret olabileceği ihtimali kuvvetleniyor.

KİTAP YOK SATTI
ValerIe Trierweiler'in kitabının tüm kitapçılarda peynir ekmek gibi tükenmesine Fransa Kitapçılar Sendikası Başkanı Matthieu de Montchalin'den ilginç bir yorum geldi. Montchalin, "Birçok satış noktasında kitabın stoğunun bitmesi, alışılmamış bir başlangıçtır" diye konuştu. Montchalin, "Bu yayıncılıkta bir hittir, Ama bu durum, bu çılgınlığın süreceği anlamına gelmez" dedi.

OLAY KİTAP AÇIK ARTIRMA SİTESİNDE
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande olaylı şekilde ayrıldığı gazeteci sevgilisi Valerie Trierweiler'in ilişkisi hakkında yazdığı "Merci Pour Ce Moment" (O An İçin Teşekkürler) adlı kitap satış rekorları kırmasının yanı sıra şimdiden açık artırma sitesi Ebay'de satılmaya başladı. Zira kitabın baskısı kitapçılarda bitti. Normal satış fiyatı 20 euro olan kitap Ebay'de 35,90 euroya kadar çıkıyor. Cuma günü bazı kitapların 30 euro'dan satıldığı kaydedildi. Kitap sadece Ebay'de değil ayrıca "Le Bon Coin" adlı açık artırma sitesinde de rağbet görüyor. Sitede kitabın 5 eurodan 100 euro'ya kadar geniş bir fiyat skalasında satışta olduğu görülüyor. Ancak kitaba gösterilen tüm talebe rağmen, prensip gereği dedikodu amaçlı yazılan kitapları bulundurmadıklarını söyleyen bazı kitapçılar kitabı satmayı reddediyor. Fransa'nın Lorient şehrinde bulunan Imaginaire adlı kitabevinin sahibi Damjan Petrovic ise müşterilerin dükkânının önünde uzun kuyruklar oluşturmaması için kitabı satmak istemediğini söyledi.

HOLLANDE'A SEÇMEN DESTEĞİ DİBE VURDU
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a olan destek, ayrıldığı sevgilisi Valerie Trierweiler'in yazdığı olay yaratan kitaptan sonra daha da düşeceğe benziyor. Araştırma şirketi Ifop'un 5-6 Eylül'de yaptığı bir kamuoyu yoklamasına göre, Fransızların yüzde 85'i Cumhurbaşkanı François Hollande'ı, 2017'deki seçimlerinde aday olarak görmek istemiyor. Fransızların yüzde 55'i de Hollande'ın 2017'de aday olacağını zaten düşünmüyor. Ankete katılan Fransızların yüzde 33'ü, Hollande'ın cumhurbaşkanlığı kampanyası sırasında verdiği sözleri tutmadığını belirtiyor. Yüzde 19, ekonomi alanında edinilen sonuçların yetersiz olduğu, yüzde 10 ise işsizlerin sayısının arttığı görüşünde. Ifop'un Le Figaro gazetesi için 3-4 Eylül tarihlerinde düzenlediği araştırmada ise 2017 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ulusal Cephe'nin (FN) lideri Marine Le Pen'in birinci turda ipi göğüsleyeceği ve ikinci turda da Hollane'ı mağlup edeceği sonucu çıkmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bombayı attı bırakıp kaçtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN