Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad yeniden kimyasal silah kullandı iddiası!

Giriş Tarihi: 8.9.2014 01:36 Güncelleme Tarihi: 8.9.2014 10:55

Suriye'deki Kimyasal Dosyasını Belgeleme Bürosu Müdürü Zahir Sakit 'muhaliflere karşı rejim güçlerince yine kimyasal silah kullanıldı' dedi.

Suriye'deki Kimyasal Dosyasını Belgeleme Bürosu Müdürü Zahir Sakit, düzenlediği basın toplantısında, iç savaşın başladığı günden bu yana Suriye halkının büyük eziyet gördüğünü, son 4 yılda binlerce insanın hayatını kaybettiğini, binlercesinin de yaralandığını, milyonlarca Suriyelinin ise evini terk etmek zorunda kaldığını belirtti.

"GİZLİ FABRİKALARI YENİDEN ÇALIŞTIRIYOR"

Rejim güçlerinin muhaliflere yönelik kimyasal silah kullandığını öne süren Sakit, şöyle konuştu: "Birleşmiş Milletler, Suriye'ye müfettişler gönderdi. Bu müfettişler Esad'ın kontrolündeki fabrika ve depolardan aldıkları kimyasal silahları imha etti. Geçtiğimiz günlerde muhaliflere karşı rejim güçlerince yine kimyasal silah kullanıldı. Esad'ın gizli fabrikaları vardı, şimdi onları yeniden çalıştırıyor."

YENİDEN KİMYASAL KORKUSU

BM görevlilerinin bazı bölgelere giremediklerini ve dolayısıyla görevlerini tam anlamıyla yerine getiremediklerini savunan Sakit, Suriye halkını yeniden kimyasal silah korkusu sardığını anlattı.

Rejim güçlerinin kimyasal silah kullandığını ispatlamak amacıyla kendilerinin de bir çalışma yaptığını aktaran Sakit, şu bilgileri verdi: "Suriye'deki ve Türkiye'deki hastanelerde kalan yaralılar ve sağlık görevlileriyle görüştük. Suriye içerisinde 14'er kişilik gruplarla çok gizli bir şekilde çalıştık. Rejim güçlerince kullanılan kimyasal silahlar nedeniyle bugüne kadar 2 bin 273 kişi hayatını kaybetti, bunun da yüzde 68'ini çocuklar oluşturuyor. Ayrıca yaralanan 12 bin 78 kişi de hastanelerde tedavi görüyor."

Sakit, edindikleri bilgileri Birleşmiş Milletler'e sunacaklarını. savaşın son bulması için çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

Suriye'deki Kimyasal Dosyasını Belgeleme Bürosu Dış İlişkiler Sorumlusu Nidal Şeyhani de Esad rejiminin kimyasal silah kullanımına ilişkin delil toplamaya ve bu konuda işlenen ihlalleri belgelendirmeye devam edeceklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad yeniden kimyasal silah kullandı iddiası!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN