Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran'dan teröre karşı işbirliği çağrısı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ortadoğu'da terörün yayıldığı uyarısını yaparak, terörist gruplara desteğin kesilmesi ve terörle mücadelenin bölgesel ve uluslararası işbirliği ile yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 8.9.2014 12:19
İran Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Ruhani, İran'ı ziyaret eden Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard ile Meşhed kentinde görüştü. Ruhani, görüşmede, bazı ülkelerin terör örgütlerine destek vermeye devam ettiklerini vurgulayarak, "Bazı ülkelerin teröre karşı yaklaşımlarında henüz bir değişiklik görmedik. Teröristler hala silahlandırılıp, korunuyor. Onların teröre verdikleri desteği kesecek adımlar atmalıyız" dedi.

Ruhani, Ortadoğu'daki terör sorununun bölgeyle sınırlı kalmayacağını ifade ederek, "Bölgede terör faaliyetlerinin devam etmesiyle şiddet daha da artacak bunun sonucunda da bölgesel ve küresel istikrarsızlar ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

Bölgede terör kurbanı ülkelerin birlikte hareket etmesinin önemine işaret eden Ruhani, bölge ülkelerinin teröre karşı ortak hareket etmesi halinde kısa sürede başarılı olunacağını savundu.

Danimarka Dışişleri Bakanı Lidegaard'ın bazı Batılı ülkelerin Ortadoğu'daki teröre karşı mücadelede bölgeye destek olacağını bildirmesi üzerine Ruhani, "Umarım Batı ülkeleri terörle mücadelede ciddi olurlar" ifadesini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de dün devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, ABD yönetiminin terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadelesinde ciddi olmadığını iddia etmiş ve terörle mücadele için ciddi bir uluslararası işbirliği çağrısı yapmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'dan teröre karşı işbirliği çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN