Kerkük-Bağdat yolu yeniden açıldı

IŞİD'in, bazı bölgeleri ele geçirmesi nedeniyle üç aydır kapalı olan Kerkük-Bağdat yolu yeniden ulaşıma açıldı.

Giriş Tarihi: 8.9.2014 10:50
IŞİD'in, 10 Haziran'da Musul'u ve ardından diğer bazı bölgeleri ele geçirmesi üzerine Kerkük-Bağdat yolu güvenli olmaktan çıkmıştı. IŞİD, Selahaddin ilinin Süleymanbeg nahiyesinden Diyala ilinin Uzeyim bölgesine kadar olan bölgeyi geçişlere kapatmıştı.

Irak ordu birlikleri ve Peşmerge güçlerinin, son iki hafta içinde başlattığı geniş kapsamlı operasyonlar kapsamında IŞİD militanları, Süleymanbeg nahiyesiyle, Amirli ve Tuzhurmatu çevresinde tamamen temizlendi. Bölgedeki güvenliğin sağlanması üzerine üç aydır kullanılmayan Kerkük-Bağdat karayolu yeniden trafiğe açıldı.

Yolun Süleymanbeg mevkisinde görev yapan Bedir Tugayları Lojistik Destek Sorumlusu Seyit Ali Matruhi yaptığı açıklamada, Iraklıların artık güvenli bir şekilde Kerkük-Bağdat yolunu kullanabileceklerini söyledi. Matruhi, ayrıca IŞİD militanlarının yola döşediği mayınların da tamamen temizlendiğini belirtti.

Taksi şoförü Sabah Kamil de Kerkük'ten Bağdat'a çok rahat gidip geldiklerini söyledi. Bağdat'a malzeme taşıyan tır şoförü Nafi Hamit ise üç günden beri Kerkük-Bağdat yolunu kullandığını ve hiçbir güvenlik sıkıntısıyla karşılaşmadığını dile getirdi.

Bağdat'a 4 saatte ulaştıklarını anlatan Kamil, "Daha önce mevcut yolun kapalı olması nedeniyle 15 saat süren uzun güzergahı kullanmak zorunda kalıyorduk. Bu da hem bizim için hem de yolcularımız için çok maliyetli oluyordu. Yolun güvenliğini sağladığı için Irak ordusuna teşekkür ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kerkük-Bağdat yolu yeniden açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN