Bağımsızlık alarmı

Giriş Tarihi: 9.9.2014

İskoçya'nın 309 yıl sonra İngiltere'den bağımsızlığa doğru ilerlemesi Londra'yı endişelendirdi. İngiliz basını "Birliği kurtarmak için son günler" manşetini attı

İskoçya'nın İngiltere'den bağımsızlığı için yapılacak referandum öncesinde ayrılık taraftarlarının yükselişe geçmesinin yankıları sürüyor. Sunday Times gazetesinin anketinde, İskoçların yüzde 51'inin bağımsızlıktan yana oy kullanacağı ortaya çıkmıştı. 18 Eylül'de yapılacak referandumdan önce "Evet" oylarının ilk kez "Hayır" oyunu geçmesi dün İngiliz basının neredeyse tamamının manşetinde yer aldı. Telegraph gazetesi "Birliği korumak için son 10 gün" derken, Guardian da "Birliği korumak için son çırpınış" ifadesini kullandı. Financial Times gazetesi de "Birlik yanlıları tarafında kaos var" manşetiyle çıktı. İngiliz hükümetinin ise bağımsızlığın önüne geçmek için İskoçya'ya yönelik yeni teklifler hazırladığı öğrenildi. Buna göre İskoçya'ya daha fazla siyasi ve mali özerklikler verilecek. İngiltere Başbakanı David Cameron'un da referandum öncesi İskoçya'ya gideceği açıklandı. İskoçya bölgesel hükümetinin Başbakanı Alex Salmond referandumdan "evet" sonucunun çıkması halinde 24 Mart 2016'da bağımsızlıklarını ilan edeceklerini duyurdu. Ayrılıkçılara göre bağımsızlığın ardından İskoçya'da emeklilik, sağlık, yaşam standartları ve savunma alanlarında önemli adımlar atılacak. Birleşik Krallık bünyesinde kalmak isteyenler ise bağımsızlığın ardından ekonomik ve politik kaosun yaşanacağını savunuyor. "İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?" sorusunun yöneltileceği referandumda yaklaşık 4 milyon seçmenin oy kullanması bekleniyor. Evet oylarının çoğunlukta olması halinde İskoçya ile İngiltere arasındaki 309 yıllık birliktelik de son bulmuş olacak.

'SON KRALİÇELERİ BEN OLMAYAYIM'
İskoçya'nın bağımsızlık girişimi Buckingham Sarayı'nda da tedirginlik yarattı. Mirror gazetesi, Kraliçe 2'nci Elizabeth'in, İngiltere Başbakanı David Cameron'la yaptığı konuşmada "İskoçya'nın son kraliçesi ben olmayayım" mesajını ilettiğini yazdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağımsızlık alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN