Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cameron: Türkiye de çok endişeli!

İngiltere Başbakanı David Cameron, terör örgütü IŞİD ile mücadelede Türkiye'nin işbirliği yapmak istediğini söyledi.

Giriş Tarihi: 9.9.2014 01:48 Güncelleme Tarihi: 9.9.2014 09:58
İngiltere Başbakanı David Cameron, terör örgütü IŞİD ile mücadelede Türkiye sınırından geçişler konusunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile NATO Zirvesi'nde görüştüğünü anımsatarak, "Türkiye, sınırındaki güvenliği daha da artırmak için halihazırda birçok adım attı ve yardım etmemiz için bizimle askeri, istihbarat ve güvenlik konularında işbirliği yapmak istiyor" dedi.

Cameron, İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarasını geçen hafta Galler'de yapılan NATO Zirvesiyle ilgili bilgilendirdi. İngiltere Başbakanı Cameron, NATO Zirvesi'nde Ukrayna krizi, NATO'nun reforme edilmesi, İslami aşırıcılık ve Afganistan'ın geleceği gibi konularla ilgili önemli kararlar alındığını dile getirdi.

IŞİD ile mücadelede Kürtlere destek vermeyi sürdüreceklerini belirten Cameron, "Bu, hem silah sağlamayı hem de askerlerini eğitmeyi içeriyor" dedi. IŞİD ile mücadelenin Iraklılar tarafından yönetilmesi gerektiğini dile getiren Cameron, "Ancak bölgedeki ülkeleri bu çabaları desteklemeye teşvik
etmeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

"TÜRKİYE İLE ORTAK ÇALIŞIYORUZ"

Parlamentodaki oturumda Cameron'a Türkiye ile ilgili de sorular yöneltildi. "IŞİD ile mücadele çerçevesinde sınırını kontrol etmesini Türkiye'ye NATO zirvesi çerçevesinde iletip iletmediğinin" sorulması üzerine Cameron, "Türkiye sınırı konusunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm. Türkiye, sınırındaki güvenliği daha da artırmak için halihazırda birçok adım attı ve yardım etmemiz için bizimle askeri, istihbarat ve güvenlik konularında işbirliği yapmak istiyor" yanıtını verdi.

"TÜRKİYE DE ÇOK ENDİŞELİ"

Cameron, Türkiye'nin için de bulunduğu NATO üyeleri ve bölgesel aktörlerin IŞİD tehdidi karşısında ne düşündüğü yönündeki bir diğer soruya karşılık da Türkiye'nin yanıbaşındaki IŞİD tehdidinden çok endişeli olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cameron: Türkiye de çok endişeli!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN