IŞİD savaşı 3 yıl sürer

Giriş Tarihi: 9.9.2014 08:05 Güncelleme Tarihi: 9.9.2014 08:08

ABD Başkanı Barack Obama, yarın IŞİD terör örgütüne karşı ABD’nin hareket planını açıklayacak.

"Henüz bir IŞİD stratejim yok" dediği için eleştirilen ABD Başkanı Barack Obama, "durumu kurtarmak" için yarın örgüte karşı ABD'nin hareket planını açıklayacak.

EN AZ 3 YIL SÜRER

Obama IŞİD stratejisini yarın açıklayacak. Washington 'İkinci bir Irak olmayacak' dese de üst düzey Beyaz Saray yetkililerine göre hareket planının amacına ulaşması en az 3 yıl alabilir.

EN ZOR KISMI SURİYE

"Bunun bir Irak savaşı olmayacağını" söyleyen Obama'ya rağmen üst düzey ABD'li yetkililer IŞİD'le mücadelenin uzun süreceğinin sinyallerini veriyor.

IŞİD'I BİTİRECEK KİŞİ OBAMA'NIN HALEFİ OLACAK

ABD basınında yer alan haberlere göre üst düzey Beyaz Saray yetkilileri planın amacına ulaşmasının en az 3 yılı bulacağını söyledi. Yetkililere göre, daha çok Irak içindeki IŞİD'i yok etmek için hazırlanan hareket planı uzun süreceği gibi Obama'nın görev süresinin bitiminden sonra da devam ettirilmesi gerekebilir.

Atılması beklenen adımlar Irak ordusunun, Kürt birliklerinin ve Sünni birliklerin eğitilmesi, danışmanlık hizmeti verilmesi ve gerekli teçhizatın sağlanmasından oluşuyor. Operasyonun en tartışmaya açık safhası olan son aşama ise örgütün Suriye'deki sığınaklarında yok edilmesi. Bu aşama gelecek ABD yönetimine kadar tamamlanamayabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD savaşı 3 yıl sürer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN