Tükmen kasabası IŞİD'den kurtarıldı!

Giriş Tarihi: 9.9.2014 01:40 Güncelleme Tarihi: 9.9.2014 01:43

Irak ordu birlikleri ve Peşmerge güçleri, IŞİD militanlarını püskürterek, Türkmen nüfusun yaşadığı Yengice nahiyesini ele geçirdi.

Alınan bilgiye göre Irak ordusu, Şii milisler ve Peşmerge güçlerinden oluşan birlikler, Tuzhurmatu ilçesinin Yengice'yi IŞİD'in elinden kurtarmak için geniş çaplı bir operasyon başlattı.

Ordu birliklerinin ağır silahlarla saldırısı karşısında kayıp veren IŞİD militanları, bölgeyi terketmek zorunda kaldı. Şii Türkmen milislerin de destek verdiği operasyon sonucu Yengice, ordu birliklerinin kontrolüne geçti. IŞİD militanlarının, patlayıcı yerleştirmiş olabileceğinden hareketle köydeki bin 700 ev, mayın taramasından geçirildi.

Peşmerge Çemçemal 5'inci Alay Komutanı Sait Ali Muhammet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yengice'nin, IŞİD militanlarından temizlendiğini belirterek, "Biz sadece Kürtlerin değil, bütün mazlum halkların haklarını savunuyoruz ve onun için savaşıyoruz" dedi.

Yengice bölgesindeki çatışmaların iki ay devam ettiğini aktaran Muhammet, IŞİD'in ilerleyişinin durdurulduğunu ancak yer yer çatışmaların sürdüğünü kaydetti.

Muhammet, terör örgütünün boşluk bulduğu yerlere ağır silahlarla saldırdığını ifade ederek, bölgede hala can güvenliğinin risk altında olduğuna işaret etti. Silahlı militanların bulundukları noktaya 1 kilometre mesafede oldukları bilgisini veren Muhammet, "IŞİD'i tamamen yok etmek için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Yeni hedefimiz IŞİD'in elindeki diğer bölgeleri de kurtarmak" diye konuştu.

Bölgedeki AA muhabirinin aldığı bilgilere göre, üç ay boyunca IŞİD elinde kalan Yengice'de çok sayıda evin ve binanın tahrip edildiği görüldü. Ayrıca dükkanlar ve bazı evlerdeki değerli eşyaların yağmalandığı öğrenildi. Nüfusu 25 bin olan Yengice'nin sakinleri, çatışmalar nedeniyle evlerini terkederek Kerkük'e sığınmışlardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tükmen kasabası IŞİD'den kurtarıldı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN