Ebola Afrika'yı aştı Avrupa'yı zorluyor

Giriş Tarihi: 10.9.2014
Sadece Batı Afrika'da 2 bin 100 kişinin ölümüne neden olan ebola virüsünün gelişmiş ülkelere yayılmasının kaçınılmaz olduğu ortaya çıktı

Araştırmalara göre eylül sonuna kadar ebola görülme ihtimali oranı İngiltere'de yüzde 25, ABD'de yüzde 18. Türkiye ise düşük risk altında

Batı Afrika ülkelerinde en az 2 bin 100 kişinin ölümüne neden olan ve yaklaşık 4 bin hastayı pençesine alan ebola virüsü gelişmiş ülkelere de sıçrayabilir. Bölgeden alınan haberler, durumun resmi rakamlardan çok daha ciddi olduğunu ortaya koyarken ABD'li bilim insanlarının yayımladığı istatiklere dayalı makale Avrupa ve ABD'deki tedirginliğin boyutlarını artırdı. Buna göre ebolanın yakın zamanda Afrika dışına çıkması kaçınılmaz bir durum.

ABD'YE BULAŞMA İHTİMALİ

Current Plos adlı bilimsel dergide yayımlanan makaleye göre virüsün 22 Eylül'e kadar Avrupa ülkelerinden birinde görülme ihtimali yüzde 25. Hava trafiği verilerini ve ülkelerin uyguladığı güvenlik önlemlerini hesaba katan bilim insanları, ebolanın eylül sonuna kadar ABD'ye yayılma ihtimaliniyse yüzde 18 olarak belirledi. Makalenin başyazarı Alessandrao Vespignani "Batı Afrika'da ortaya çıkan durum eninde sonunda buraya da gelecek. İşler bu noktaya geldikten sonra bundan kaçmak mümkün değil" dedi. Ebolanın gelişmiş ülkelerde Afrika'daki gibi bir etki yaratamayacağını söyleyen Vespignani "Vakayı tespit eden yetkililer, karantina, tedavi ve güvenlik önlemlerini devreye sokacaktır" diye konuştu.

AVRUPA RİSKTE

Ebolanın en çok tehdit ettiği gelişmiş ülke ise İngiltere görünüyor. "Eylül sonuna kadar İngiltere'de bir ebola vakası görülme ihtimali yüzde 25 ila 28" denilen makalede İngiltere'yi sırasıyla Belçika, Fransa ve Almanya izliyor. Ebolanın Afrika'da daha da yayılma riski ise Avrupa'dan yüksek. Gambiya, Fildişi Sahili, Fas ve Güney Afrika'nın aralarında bulunduğu 11 ülkede, ay sonuna kadar ebola görülme ihtimali yüzde 50.

SORUN GÖÇMENLER

Uzmanlar tüm bu ihtimallerin iyimser senaryolar dahilinde olduğunu bildiriyor. Havayoluyla ve meşru yollarla seyahat eden hastaların kontrolü ve tecritinin mümkün olduğunu bildiren yetkililer, Akdeniz'den gelen göçmenleri Avrupa'nın zayıf karnı olarak nitelendiriyor. Ebolaya yakalanmış bir Afrikalı göçmenin Akdeniz yoluyla kaçak olarak İtalya'ya varması ve hastalığı yayması en kötü senaryo olarak gösteriliyor.

BİNLERCE VAKA DAHA BEKLENİYOR
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaklaşık bin 100 ölüyle eboladan ölenlerin yarısını tek başına çıkaran Liberya'nın durumunun daha da kötüleşeceğinden endişe ediyor. Uzmanlara göre önümüzdeki üç haftada binlerce yeni vakaya rastlanabilir. Sonbaharla birlikte virüsün görüldüğü tüm ülkelerdeki vaka sayısında patlama olabilir. DSÖ, sadece Liberya'da 152 sağlık görevlisinin ebolaya yakalandığını ve 79'unun öldüğünü bildirdi. Batı Afrika'da ebolaya yakalanan 4'üncü ABD'li Atlanta'da daha önce iki kişinin tedavi edildiği hastaneye yatırıldı. DSÖ bir tedavi merkezinde görev yapan ABD'li doktorun da virüs kaptığını bildirmişti. Ebola hastası 3'üncü ABD'li doktor Rick Sacra'nın tedaviye olumlu cevap verdiğini açıkladı.

6 SORU 6 YANIT
Fransız Les Echoes sitesi, şimdiye kadarki tüm ebola salgınlarından daha çok ölüme neden olan 2014 salgınıyla ilgili kritik sorular sordu:
İlk nerede ortaya çıktı? 1976'dan beri bilinen ebola, Sudan ve Demokrtaik Kongo Cumhuriyeti'nde ortaya çıktı. Maymungiller ile virüs hızla yayıldı.
Nasıl bulaşır? Sadece vücut sıvılarıyla.
Tedavi? Kesin tedavisi yok. Ama deneysel ilaç ve aşılarda başarı sağlandı
Dünya ne durumda? Dünya Sağlık Örgütü "Dünya ebolaya karşı savaşı kaybetme noktasına geldi" dedi.
Afrika'dan çıkar mı? Gelişmiş ülkelerde görülmesi kesin olsa da önlemlerle yayılması engelnebilir.
Ekonomik etkisi Liberya, Sierra Leone ve Gine'de Gayrisafi Milli Hasıla'nın yüzde 1 ila 1.5 etkisi oldu. Bu ülkelere uçuşlar azaldı, karantina altındaki bölgelerde ticaret kesildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebola Afrika'yı aştı Avrupa'yı zorluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN