Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail barbarlığına sert tepki

İsrail ve Filistin'de temaslarda bulunan AP'deki Birleşik Sol Grup üyesi 13 parlamenter, İsrail'i sert biçimde eleştirdi. Grup üyesi 13 parlamenterin İsrail ve Filistin'deki temaslarına ilişkin düzenlenen ortak basın toplantısında, 'İsrail, yaptıklarının hesabını vermeli, insan hakları ihlallerinin cezasız bırakılmasına son verilmeli' dedi.

Giriş Tarihi: 10.9.2014 01:12 Güncelleme Tarihi: 10.9.2014 09:29
Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) Birleşik Sol Grup üyesi İrlandalı parlamenter Martina Anderson, grup üyesi 13 parlamenterin İsrail ve Filistin'deki temaslarına ilişkin düzenlenen ortak basın toplantısında, 'İsrail, yaptıklarının hesabını vermeli, insan hakları ihlallerinin cezasız bırakılmasına son verilmeli' dedi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın Gazze'ye girmelerine izin vermemesi eleştiren Anderson, "Gazze'de yaşanan çılgınlık tekrarlanmamalı ve unutulmamalı' diye konuştu.

İsrail'in saldırıları sonucunda Gazze'de 2 bin 200 kişinin öldüğünü, bunlardan 50 kişinin Hamas militanlarından, geri kalanın büyük çoğunluğunun ise çocuk ve kadınlardan oluştuğunu belirten Anderson, şunları kaydetti:

'İnsan haklarının ihlali durumunda Avrupa Birliği (AB) ile İsrail arasındaki Ortaklık Anlaşması'nın askıya alınması gerekiyor. AB, küçük çocukların katlini insan hakları ihlali olarak görmüyor mu? Yasa dışı yerleşim birimlerini uluslararası hukukun ihlali olarak kınıyor ama Ortaklık Anlaşması yerinde duruyor.'

Filistinlilerin egemen, özgür, onurlu ve saygı görerek yaşama hakkına sahip olduğunu söyleyen Anderson, 'Sorumluluk üstlenmeliyiz aksi takdirde suç ortağı oluruz ve şu aşamada olan tam da bu' dedi.

Portekizli parlamenter Marisa Matias da Ortaklık Anlaşması'nın askıya alınmasının yeterli olmadığını kaydederek, 'Tam silah ambargosu uygulanmalı. İşgal altındaki topraklarda üretilen İsrail ürünlerine karşı ambargo devreye sokulmalı' diye konuştu.

"Filistin'de barış süreci değil uluslararası hukuka aykırı süren hızlandırılmış bir kolonizasyon sürecinin söz konusu olduğunu" belirten Fransız parlamenter Yunus Omarjee de 'Nelerin yaşandığını biliyoruz ama gözlerimizi kapatıyoruz' dedi. AB'nin beklentileri karşılayamadığını vurgulayan Omarjee, İsrail'in uygulamalarını ırkçılık olarak niteledi.

Rum parlamenter Takis Hadjigeorgiou da Hamas'ın işgalin bir sonucu olduğunu belirterek, 'Dolayısıyla işgale karşı çalışma konusuna odaklanmalıyız. İsrail ürünlerine boykot konusunda sesimizi yükseltmeliyiz. AB ülkelerinin İsrail'e hala neden silah sattığını, AB Konseyi ve üye ülkelerin gündemine getirmeliyiz' dedi.

İspanyol parlamenter Pablo İglesias ise İsrail ile Filistin arasında güç karşılaştırması bağlamında denklik oluşturmanın mümkün olmadığını ifade ederek, 'Bu tür karşılaştırmalar yapamayız ya da eşit uzaklık oluşturamayız' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail barbarlığına sert tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN