Kafatasçı belediye başkanına gözaltı!

KKTC’nin Geçitkale ilçesinde 2011 yılında meydana gelen Belediye Başkanın belediye çalışanlarına “mezarlık açın, kafatası getirin” olayına ilişkin belediye başkanı ve üç belediye işçisi gözaltına alındı

Giriş Tarihi: 10.9.2014 14:56 Güncelleme Tarihi: 10.9.2014 14:56
KKTC'de Geçitkale Belediyesi'nde Aralık ayının 2011 yılında meydana gelen Belediye Başkanının köy mezarlığından belediye işçilerine kafa tası toplattırma olayında flaş gelişme yaşandı. Geçitkale Belediye Başkanı Kıvanç Buhara'nın, o dönemde "Diş Hekimliği" eğitimi gören oğlu için, belediye işçisi üç kişiye, bir mezar açtırıp mezardan kafatası aldığının iddia edilmişti. 2011 yılında yaşandığı söylenen olayı yaşayan görgü tanıkları konuşmuş polis konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Mezarı alarak kafatasını aldığını iddia eden belediye işçilerinden Sonuç Kunna, yaşananları sindiremediğini ve olayı tüm kamuoyu ile paylaşmak istediğini belirtmiş ve yaşadıklarını basınla paylaşmıştı."Kafatasını kendi elimle Kıvanç Buhara'ya verdim" diyen Kunna'nın ürperten iddiaları kamuoyunda şok etkisi yaratmıştı.

Olayın basına yansımasının ardından ise mezarda yatan kişinin ailesi de bir açıklamada bulunarak, gerekenin yapılmasını ve olayla ilgili suçluların yargıya taşınması talebinde bulunmuştu.

MEZARLAR AÇILACAK


KKTC Bakanlar Kurulu, Kamu Sağlığı (Defin ve Mezardan Çıkarma) Yasası'nın kendisine verdiği yetkiyle, Geçitkale Mezarlığı'ndaki Mezarın Açılması ve Tekrar Defnedilmesine ilişkin Emirname' yayınladı. Emirnameye göre, savcılık, polis, belediye yetkilileri, mezarlık sorumluları, sağlık ekibi ve bir din adamı nezaretinde mezar açılacak. Emirname, 13 Ağustos 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

POLİS "İZNE" TAKILMIŞTI


Konu ile ilgili soruşturmayı yürüten Mağusa Adli Şube Amirliği en son 2013 yılı Kasım ayında, mezarın açılması ile ilgili gerekli yazıların gerekli mercilere ulaştırıldığı bilgisini vermişti. Polisin mezar ile ilgili yaptığı tek çalışma, mezarlığın kireç ile çevrilmesi olurken; bunun dışında herhangi bir çalışma yürütülememişti.

BELEDİYE BAŞKANI GÖZALTINA ALINDI


Olayın ardından üç yıl sonra belediye eski çalışanı Sonuç Kunna, belediye çalışanları H.C. ile İ.C.'nin yanı sıra, Belediye Başkanı Kıvanç Buhara dün akşam gözaltına alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kafatasçı belediye başkanına gözaltı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN