Obama'nın oyun planı netleşiyor

Giriş Tarihi: 10.9.2014

ABD Başkanı Obama bugün IŞİD'e karşı mücadelede oyun planını açıklayacak. Plan için Suudi Arabistan'da Türkiye'nin de katılımıyla toplantı düzenlenecek

Suriye ve Irak'taki ilerleyişlerinin önüne geçilmek istenen Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı mücadelede gözler ABD Başkanı Barack Obama'ya çevrildi. Obama, bugün terör örgütüne karşı uygulayacakları "oyun planını" açıklayacak. Obama katıldığı televizyon programında açıklayacağı planın ipuçlarını verdi. Buna göre planın ilk aşamaları olan IŞİD'e karşı hava saldırıları ile Irak'ta geniş katılımlı koalisyon hükümetinin kurulması tamamlandı. IŞİD'in tamamen yok edilmesi için ise geniş katılımlı ve uzun vadeli bir operasyon hazırlandı. İlk aşamada Türkiye'nin de dahil olması beklenen çok cepheli bir koalisyon kurulmaya çalışılıyor. Stratejide, sahadaki sıcak çatışmaların Irak ordusu ve Kürt güçlere, Suriye'de ise ılımlı muhaliflere bırakılması bekleniyor. Bu aşamada bazı ülkeler söz konusu gruplara silah desteğinde bulunacak. Koalisyondaki diğer bir grup da hava saldırılarının yürütülmesinde etkin olacak. Yani koalisyon ülkelerinin arka planda askeri, lojistik ve mali destek ile hava saldırılarını yüklenmesinin öngörüldüğü tahmin ediliyor. Obama'nın stratejisinde kritik noktalardan biri de özellikle Sünni ülkeler olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin koalisyonda yer alması olacak. Obama'nın planı çerçevesinde yarın Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde dışişleri bakanları düzeyinde IŞİD ile mücadele konferansı düzenlenecek. Toplantıya Türkiye, ABD, Mısır, Ürdün ve Körfez İşbirliği Konseyi üyeleri katılacak. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de dün Ortadoğu turuna başladı. Kerry, Ürdün'ün ardından Cidde'ye geçti. Koalisyona hangi ülkelerin katılacağı ise net değil. Ancak İngiltere, Fransa, Kanada, Danimarka, Almanya, Avustralya ve İtalya destek vermekte istekli. Öte yandan İran'da Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı Haşimi Rafsancani, "IŞİD'e karşı ABD ile işbirliğine hazırız" dedi.

Şiiler intikam alıyor
ABD'nin hava saldırısı sayesinde IŞİD'i, Emirli'den tasfiye eden Şii ve Kürt gruplar, operasyonun ardından çevre köylere dağılarak Sünni halkın evlerini ateşe vermeye başladı. Reuters ajansına göre, Sünnileri bölgeden silme amacına odaklanan Kürt ve Şiiler, ABD'li yetkilileri de memnun etmedi.

IŞİD'den, kafa kesme görüntülerine kısıtlama
IŞİD dünya kamuoyunun sert tepkisinin ardından örgütün imajını düzeltme çalışmalarına başladı. IŞİD liderleri bundan sonra kafa kesme eylemlerinin, ancak örgütten izin alındıktan sonra sosyal medyaya yüklenebileceğini açıkladı. Örgütün son olarak infaz görüntülerini yayımladığı ABD'li gazeteci Steven Sotloff'un yerini öğrenmek için, Suriyeli muhalif gruplara 50 bin dolar para ödediği iddia edildi. Irak ordusu da dün çeşitli ülkelere mensup 79 IŞİD militanının öldürüldüğünü duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'nın oyun planı netleşiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN