Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınır Tanımayan Doktorlar o ülkede paydos etti

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin kuzeyindeki Batangafo bölgesindeki faaliyetlerini şiddet eylemlerinin artması nedeniyle askıya aldığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 10.9.2014 10:57
Örgütten yapılan açıklamada, şiddet eylemlerinin ve örgüt üyelerine yönelik tehdidin artması nedeniyle Batangafo'daki faaliyetlerin askıya alındığı ve 40 kişiden oluşan ekibin bölgeden ayrılmak zorunda kaldığı belirtildi.

Açıklamada, faaliyetlerin askıya alındığı dönemde ağır ya da ameliyata alınması gereken vakaların ülkenin kuzeydoğusundaki Kabo kentine nakledileceği kaydedildi.

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki örgütün başkanı Javier Eguren, "Sükunete ve çalışma alanına ihtiyaç duyduğumuzu anlamalarını umuyoruz. Hastalara ve çalışanlarımıza saygı en önemli unsur" ifadesini kullandı.

Örgüt yetkililerinden Cecilia Greco da çalıştığı hastanede yaklaşık 3 bin kişinin bulunduğunu ancak bazı kişilerin Müslüman hastalara ve Müslüman sağlık ekiplerine saldırmaya çalıştığını vurguladı.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü Batagafo'da 165 yataklı bir hastanede faaliyet gösteriyor ve çevredeki 5 sağlık merkezine destek veriyordu.

Batangafo bölgesinde geçen hafta Fransız güçleri ve Müslümanların oluşturduğu Seleka grubu üyeleri arasında çıkan çatışmalarda 37 kişinin öldüğü bildirilmişti. Bölgedeki durum giderek kötüleşiyor. Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü üyeleri son haftalarda birçok kez tehdit edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınır Tanımayan Doktorlar o ülkede paydos etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN