Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB’nin Rusya'ya yönelik yaptırımları yürürlüğe giriyor

AB Konseyi Başkanı Van Rompuy, yeni yaptırımların yarın yürürlüğe gireceğini, ay sonundan önce de kapsamlı değerlendirme yapılacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 11.9.2014 17:36
Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Rusya'ya karşı pazartesi alınan yaptırım kararlarının yarın uygulamaya gireceğini belirterek, "AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), ay sonundan önce (Ukrayna'daki) barış planının uygulanması hakkında kapsamlı bir değerlendirme yapacak" dedi.

Yaptırımların geri çevrilebilir olduğuna ve ölçeğinin değişebileceğine sürekli vurgu yaptıklarını hatırlatan Van Rompuy, "Yapılacak değerlendirme ışığında ve alandaki durumun gerektirmesi halinde AB Komisyonu ve Avrupa Dış Eylem Servisi (EEAS), yürürlükte olan yaptırımlar dizisini değiştirme, askıya alma ya da iptal etmeye yönelik öneriler sunacak" ifadelerini kullandı.

AB Konseyi'nden yapılan açıklamada da yaptırımlarının yarın AB Resmi Gazetesi'nde yayınlanacağı belirtilirken, odaklanılan alanların finans sektörü ve sermaye piyasalarına erişim, çift kullanımlı ürünler ile enerji olduğu vurgulandı.

AB, birlik ülkelerine seyahat ve mal varlıklarının dondurulması önlemlerini de 24 kişi için daha devreye sokacak. Yapılacak son eklemelerle yaptırım uygulanan birey sayısı 119'a ulaşacak.

Yaptırımların uygulamaya sokulmasına, Van Rompuy'un, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere Başbakanı David Cameron ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile gerçekleştirdiği temaslar sonrasında karar verildiği kaydediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB’nin Rusya'ya yönelik yaptırımları yürürlüğe giriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN