Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Donbas'ta sıkıyönetim ilan edilebilir

Ukrayna Parlamentosu Başkanı Turçinov, ülkenin doğusundaki Donbas bölgesinde barışçıl yöntem sonuç vermezse, sıkıyönetim ilan etmekten başka seçeneklerinin olmadığını belirtti.

Giriş Tarihi: 11.9.2014 11:16
Ukrayna Parlamentosu Başkanı Aleksandr Turçinov, ülkenin doğusundaki Donbas bölgesinde barışçıl yöntem sonuç vermezse, sıkıyönetim ilan etmekten başka seçeneklerinin olmadığını belirtti.

Turçinov, yerel bir dergiye verdiği demecinde, barışçı yolla Donbas bölgesini temizlemenin imkanı olmazsa, sıkıyönetim ilan etmekten ve ülkenin tüm kaynaklarını seferber ederek bölgeyi işgalcilerden temizlemekten başka bir seçeneklerinin kalmayacağını kaydetti.

Turçinov, ayrılıkçıların Ukrayna'dan barışçıl yolla ayrılmak istediğinden şüphe duyduğunu, bu konuda ne Putin'e ne de Rus askerlerine güvendiğini belirterek, "Onların, saldırılarını devam ettirmek ve barış sürecini bozguna uğratmak için ellerinden gelen her şeyi yapacağını düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Rus askerlerinin Donbas bölgesindeki varlığının ve bağımsız bir ülkenin topraklarına saldırmasının hukuka aykırı olduğunu kaydeden Turçinov, "Rus silahlı kuvvetleri ve askeri araçlarının Ukrayna topraklarından derhal çekilmesi, silahlı çeteler ve terörist grupların silahsızlanması gerekiyor. Ancak bu durumda barış görüşmeleri anlam kazanır" ifadesine yer verdi.

Turçinov, ayrılıkçıların kontrolünde bulunan bölgeleri kurtarmak gerektiğini vurgulayarak, "Görevimiz, Donbas'ın çatışma bölgesine dönmesine izin vermemek" ifadesini kullandı. Turçinov, şöyle devam etti:

"Eğer, barışçıl yolla Donbas bölgesini temizlemenin imkanı olmazsa, sıkıyönetim ilan etmek ve ülkenin tüm kaynaklarını seferber ederek bölgeyi işgalcilerden temizlemekten başka bir seçeneğimiz yok. Rusya'nın saldırıları durmazsa, Batı'nın uygulayacağı ve Rusya'yı ekonomik çöküşe götürecek yaptırımların sonuçlarını görmek mümkün olur."

Sıkıyönetim konusuna ilişkin Turçinov, sadece Devlet Başkanının Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu'nda bu konuyu gündeme getirebileceğini, ilgili kararnamenin Devlet Başkanınca imzalanması ve parlamentoda destek görmesi gerektiğini belirtti. Turçinov, "Eğer, Devlet Başkanı böyle bir karar alırsa, parlamento onu her zaman destekler" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Donbas'ta sıkıyönetim ilan edilebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN